تسهیل شرایط برای وارد کردن برخی ماشین‌آلات و دستگاه‌های تولیدی از خارج کشور میتواند وضعیت تولید در کشور را رونق دهد

رئیس اتاق بازرگانی استان چهارمحال و بختیاری ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیرماه ، هفته قوه قضائیه را به تمام کسانی که در برقراری عدل و عدالت تلاش می کنند تبریک گفت و همچنین دهم تیر ماه روز صنعت و معدن را خدمت تلاشگران عرصه تولید و صنعت که بدون شک موتور محرکه اقتصادند گرامی داشت.

آیت اله احمدی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی نوسانات ارز و صادرات استان را را ارائه و گفت: نرخ ارز از مهم‌ترین مولفه های تعیین‌کننده ظرفیت اقتصادی کشور و مهم‌ترین عامل در تجارت خارجی است که نوسانات آن تاثیرات زیادی بر تولید داخلی کشوردارد.. نرخ واقعی ارز در واقع همان عرضه و تقاضای موثری است که در بازار وجود دارد و قیمت روز براساس آن تعیین می‌شود؛ گرچه این نرخ مورد تایید بانک مرکزی نیست.

وی افزود: در اثر تنزل ارزش پول داخلی بخاطر افزایش نرخ ارز ، خالص صادرات افزایش می‌یابد، ولی بر شدت هزینه‌های تولید نیز افزوده می‌شود. از طرفی با بهبود ارزش پول داخلی بخاطر کاهش نرخ ارز از خالص صادرات کاسته می‌شود و هزینه‌های تولید کاهش می‌یابند.

احمدی ادامه داد: افزایش هزینه‌های تولید، کاهش حاشیه سود و کاهش توان رقابتی، کمبود سرمایه در گردش شرکت ها ، اختلال در سیستم خرید و معاملات اقتصادی از مهم‌ترین تاثیرات نوسانات نرخ ارز در اقتصاد کشور است. در چنین شرایطی، تولیدکنندگان نیز ملزم به خرید نقدی مواد اولیه هستند که به دلیل حجم بالای نیاز آنها با مشکل مواجه می‌شوند.  

وی ادامه داد: نوسانات گسترده و وسیع نرخ ارز اثرات منفی و مثبت بسیاری بر پیکره اقتصاد دارد که یکی از آنها بروز تورم‌های بسیار شدید است. تورم می‌تواند منجر به تغییر بافت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری، تغییر وضعیت بازارهای داخلی و خارجی و تاثیر بر تجارت خارجی یا همان صادرات و واردات شود. نرخ ارز یکی از مهم‌ترین متغیرها در تعیین نسبت قیمت واردات و صادرات کسب و کارها و در نتیجه تعیین میزان رقابت‌پذیری آنهاست. تولید در اقتصاد ایران به‌شدت به واردات کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه وابسته است. با در نظر گرفتن چنین شرایطی، تضعیف ارزش پول ملی، افزایش هزینه‌های تولید، رکود و تعطیلی صنایع دور از انتظار نیست.

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: امروز به‌رغم پیشرفت‌های بسیاری که در صنعت و تکنولوژی کشور و رشد و خودکفایی تولیدات صورت گرفته، هنوز ما ناچار به واردات بسیاری از ماشین‌آلات و دستگاه‌ها از سایر کشورها هستیم. بسته‌بندی ما هنوز به خودکفایی کامل نرسیده و ما چاره‌ای جز واردات بسیاری از مواد اولیه بسته‌بندی خود نداریم. تمام این موارد قطعا متاثر از نوسانات نرخ ارز خواهد بود و افزایش نرخ ارز به‌شدت تولیدکنندگان را تحت‌فشار قرار می‌دهد، به‌ویژه اینکه تولیدکننده مجبور است مواد اولیه و ملزومات خود را با نرخ بالای ارز وارد کند و این قطعا هزینه تولید و قیمت تمام‌شده محصول را بالا می‌برد از دیگر سو تحریم ها نقش بسیار پررنگی در افزایش قیمت های تولید دارد چرا که بسیاری از موارد را باید با دور زدن های تحریمی و با واسطه خریداری نماییم که طبعا در افزایش قیمت تمام شده بسیار موثر است.

احمدی گفت: به علت اینکه محصولات داخلی کشور تحت‌تاثیر افزایش قیمت‌های نسبی ناشی از تورم دلار هستند، مزیت رقابتی خود را از دست می‌دهند؛ بنابراین بنگاه‌های اقتصادی قادر به تولید با مقدار و کیفیت مناسب به همان قیمتی که قبل از صادرات داشتند، نیستند.

وی افزود: مشکلات اقتصادی باید از طریق راهکارهای علمی ‌و رویه‌های اقتصادی مناسب برطرف شود که متاسفانه برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی اعم از تولید، ‌بیکاری، اشتغال، انباشت سرمایه، نرخ ارز و بهره‌های پولی و بانکی، از روش‌های منطقی مبتنی بر الزامات علم اقتصاد استفاده نشده، به همین دلیل همواره با این مشکل روبه‌رو هستیم. در ایران با وجود آنکه درآمدهای نفتی کشور همیشه زیاد بوده، اما دولت‌ها با کسری بودجه‌های پنهانی روبه‌رو بوده‌اند که این امر در پایان سال همواره نمود پیدا می‌کرده و دولت‌ها برای جبران این کسری به بانک مرکزی و صندوق ذخیره ارزی متوسل می‌شدند که این امر باعث بالا رفتن تورم و در نتیجه کاهش ارزش پول ملی کشور می‌شد.

احمدی ابراز امیدواری کرد که با همت و برنامه ریزی متولیان امر ، مشکلات تولید به کمترین میزان رسیده و در استان نیز با همکاری بخش های مختلف و محوریت استاندار در مرتفع نمودن دغدغه های تولید بتوانیم گام های موثری در این زمینه برداریم.

Prev Next
برای ارسال نظر وارد سایت شوید