رابطه سیاسی قوی از رابطه تجاری حفاظت خواهد کرد

سفیر کشور نیکاراگوئه در ایران گفت: باید روابط سیاسی بین ایران و نیکارگوئه تقویت شود تا بتوان از این طریق، روابط تجاری بین دو کشور را تقویت کرد، ما علاقه‌مند به تقویت روابط سیاسی و تجاری بین دو کشوریم، رابطه سیاسی قوی از رابطه تجاری حفاظت خواهد کرد.

به گزارش روابط‌عمومی اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری، رامون مونکادا کولیندرس 19 تیرماه در نشست تخصصی بررسی فرصت‌های تجاری کشور نیکاراگوئه با استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه این سفر فرصتی را ایجاد کرد تا تعاملات اقتصادی بین این کشور و این استان تقویت شود، اظهار کرد: توافقنامه‌ای بین دو کشور ایران و نیکاراگوئه به‌منظور روابط تجاری در دولت سیزدهم منعقد شده است.

سفیر کشور نیکاراگوئه در ایران افزود: در ابتدا باید روابط سیاسی بین کشور ایران و نیکارگوئه تقویت شود تا بتوان از این طریق روابط تجاری بین دو کشور را نیز تقویت کرد، علاقه‌مند تقویت روابط سیاسی و تجاری بین دو کشور هستیم، رابطه سیاسی قوی از رابطه تجاری نیز حفاظت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه محصولات صادراتی از کشور ایران به نیکاراگوئه باید از نظر کیفیت و قیمت قابل رقابت در بازار این کشور باشند، توضیح داد: رشد تجاری ایران قابل مقایسه با کشور نیکاراگوئه نیست و ایران یک کشور با پتانسیل‌های بالا در حوزه‌های مختلف به‌ویژه گردشگری محسوب می‌شود.

مونکادا کولیندرس با بیان اینکه کشور نیکاراگوئه یکی از واردکننده‌های سیمان است، یادآور شد: تنوع محصولات تولیدی در چهارمحال و بختیاری بسیار بالا است، می‌توانیم تجارت با این استان را گسترش دهیم.

سفیر کشور نیکاراگوئه در ایران افزود: عمده محصولات وارادتی به کشور نیکاراگوئه از کشور آمریکا است، اگر بخواهیم محصولات ایرانی را جایگزین محصولات آمریکایی کنیم باید این محصولات رقابت‌پذیر باشند.

وی با اشاره به اینکه کشور نیکاراگوئه درصدد احداث یک کانال 20 کیلومتری برای جایگزین شدن به جای کانال پاناما  جهت کشتیرانی است، بیان کرد: خاکبرداری و تعریض رودخانه یک عملیات اجرایی بزرگ است و درصدد هستیم از توانایی کشورهای دوست برای اجرای این پروژه استفاده کنیم، همچنین برای اجرای این پروژه نیازمند آهن و سیمان نیز هستیم و زمینه خوبی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

مونکادا کولیندرس با اشاره به اینکه کشور نیکاراگوئه یک کشور کشاورزی محسوب می‌شود و تولید گوشت قرمز در این کشور بالا است، خاطرنشان کرد: این کشور در زمینه کشاورزی پیشرفته نیست، بنابراین برای توسعه  و تقویت بخش کشاورزی این کشور نیازمند واردات ماشین‌آلات پیشرفته، کود اوره و آمونیاک هستیم.

سفیر کشور نیکاراگوئه خاطرنشان کرد: معادن طلا و نقره بسیاری در کشور نیکاراگوئه وجود دارد، همچنین قهوه بسیار با کیفیتی در این کشور تولید می‌شود، اما در حوزه استانداردسازی محصولات با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی عنوان کرد: در کشور نیکاراگوئه عموما درصد کمی از افراد از فرش استفاده می‌کند، اما در کشورهای مکزیک و آمریکا سابقه استفاده از فرش وجود دارد، بنابراین برای فروش فرش باید زمینه‌سازی شود.

مونکادا کولیندرس با تاکید بر اینکه کشور نیکاراگوئه در زمینه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر قوی است، گفت: 99 درصد برق خانگی این کشور از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شده است، اما در زمینه تامین برق صنعت باید منبع جدید پیدا کنیم.

اتاق‌های بازرگانی در زمینه آموزش توسعه پایدار صادرات ورود داشته باشند

در ادامه هادی شهپر، رئیس شورای ایران در اتاق بازرگانی بین‌المللی مالزی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های کشور ایران تنوع‌دهی به تولید محصولات و تنوع مقاصد صادراتی است، اظهار کرد: براساس این سیاست به دنبال این هستیم تا مقاصد صادراتی کشور متنوع شود.

وی ادامه داد: ارتباط خوبی با بلوک‌های منطقه‌ای شرق برای تجارت ایجاد شده و کشور ایران عضو پیمان شانگهای و بریکس است، تنوع محصولات صادراتی ایران بالاست و می‌توان از ظرفیت برای صادرات محصولات به کشورهای آمریکای لاتین و منطقه شرق آفریقا استفاده کرد.

شهپر با بیان اینکه کشور نیکاراگوئه ویترین کشورهای آمریکای لاتین است، گفت: پنج درصد تجارت جهانی از طریق کانال پاناما انجام می‌شود و نزدیکی کشور نیکاراگوئه به این کانال، یک جایگاه استراتژیک برای این کشور فراهم کرده است.

رئیس شورای ایران در اتاق بازرگانی بین‌المللی مالزی با اشاره به اهمیت تجارت پایدار، بیان کرد: یکی از معضلات بزرگ صادرات ایران، موقت بودن آن است. بنابراین باید به سمت صادرات پایدار محصولات حرکت کنیم، به همین منظور در صادرات باید به مقوله‌های مردم، محیط‌ زیست، رفاه، تولید و پروسه آن توجه شود، کشور هنوز به بلوغ صادراتی نرسیده است.

وی تاکید کرد: اتاق‌های بازرگانی در زمینه آموزش توسعه پایدار صادرات ورود داشته باشند، اقتصاد دنیا در چند سال آینده به سمت شرق پیش خواهد رفت و سفرهای رئیس جمهور شهید به کشورهای شرقی و آمریکای لاتین در راستای همین هدف بود و اهمیت سواحل مکران نیز به همین دلیل است، زیرا راه دریایی چین از این سواحل عبور می‌کند.

کشور نیکاراگوئه دروازه ورود به بازارهای کشورهای آمریکای لاتین است

محمدکاظم منزوی نیز در این جلسه با بیان اینکه از تعاملات تجاری بین دو کشور ایران و نیکاراگوئه استقبال می‌کنیم، اظهار کرد: باید جلسات متعددی برای شکل‌گیری فرآیندهای تجاری صورت بگیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: تولیدات چهارمحال و بختیاری در سطح بین‌المللی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، باید بتوانیم فرصت‌های تجاری خود را به خوبی معرفی کنیم، باید به سمت صادرات پایدار حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه بازارهای صادراتی آمریکای لاتین برای صادرات محصولات تولیدی در چهارمحال و بختیاری مناسب است، گفت: باید ارتباط تجاری با کشور نیکاراگوئه تقویت شود.

منزوی با تاکید بر اینکه کشور نیکاراگوئه دروازه ورود به بازارهای کشورهای آمریکای لاتین است، یادآور شد: امیدواریم با پیگیری مسائل مطرح شده در جلسه و باتوجه به تفاهم‌نامه‌ منعقد شده بین کشور ایران و نیکاراگوئه در دولت سیزدهم شاهد نتایج خوب و تقویت روابط تجاری بین دو کشور باشیم.

سرمایه‌گذاران کشورهای خارجی همچنین می‌توانند در ایجاد زیرساخت‌های گردشگری مانند هتل در این استان ورود پیدا کنند

در ادامه ابراهیم رئیسی_ مدیرکل دفتر جذب سرمایه‌گذاری استانداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اينکه کشور نیکاراگوئه در زمینه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر موفق عمل کرده است، اظهار کرد: باتوجه به توپوگرافی این استان قابلیت سرمایه‌گذاری کشور نیکاراگوئه در زمینه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر در استان وجود دارد.

وی افزود: چهارمحال و بختیاری در زمینه تولید گیاهان دارویی پتانسیل‌های خوبی دارد، زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذار و صادرات محصولات تولیدی در این حوزه فراهم شده است.

رئیسی با بیان اینکه همچنین آمادگی جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه اقتصادی چهارمحال و بختیاری وجود دارد، توضیح داد: سرمایه‌گذاران کشورهای خارجی همچنین می‌توانند در ایجاد زیرساخت‌های گردشگری مانند هتل در این استان ورود پیدا کنند.

تبادلات تجاری می‌تواند به تقویت و توسعه دو کشور ایران و نیکاراگوئه کمک بزرگی کند

صادق زارع در نشست تخصصی بررسی فرصت‌های تجاری کشور نیکاراگوئه با استان چهارمحال و بختیاری با حضور سفیر این کشور با تاکید بر اینکه تنها راه نجات کشورهای در حال توسعه تبادل دو طرفه بین آن‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله تجارت، علم و دانش و.... است، اظهار کرد: صادرات و واردات یکی از راهکارهای تبادلات تجاری بین دو کشور ایران و نیکاراگوئه است.

مشاور اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری افزود: تنوع محصولات تولیدی در این استان بالا است و می‌تواند نیازهای بازار نیکاراگوئه را تامین کند، همچنین آمادگی واردات برخی از محصولات در این کشور وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: زمینه‌های همکاری بین اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری در زمینه صادرات و واردات، انتقال تجربه و... به‌صورت مکتوب به سفارت نیکاراگوئه در ایران ارسال خواهد شد.

زارع تاکید کرد: کشور نیکاراگوئه هم‌چون ایران از تحریم‌های کشورهای ابرقدرت آسیب دیده است، تبادلات تجاری می‌تواند به تقویت و توسعه دو کشور کمک بزرگی کند.

Prev
برای ارسال نظر وارد سایت شوید