اتاق بازرگانی یک بانک اطلاعاتی از محصولات باکیفیت تولیدی در چهارمحال و بختیاری را آماده و در اختیار سفارت ژاپن قرار می‌دهد

رئیس اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری گفت: اتاق بازرگانی یک بانک اطلاعاتی از محصولات باکیفیت تولیدی در چهارمحال و بختیاری را آماده و در اختیار سفارت ژاپن قرار می‌دهد تا این بانک اطلاعاتی در اختیار رایزنان بازرگانی برای تقویت صادرات به این کشور قرار بگیرد.

به گزارش روابط‌عمومی اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری، نشست تخصصی فعالان اقتصادی استان چهارمحال و بختیاری با تسوکادا تاماگی- سفیر ژاپن برگزار شد.

در ابتدا شهرام زارع- رئیس اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری با اشاره به رسالت‎‌های اتاق‌های بازرگانی، اظهار کرد: اتاق بازرگانی به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی در راستای بهبود فضای کسب و کار گام بر می‌دارد، تمام تلاشمان این است که ظرفیت‌های صادراتی این استان را به خوبی ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری دارای ظرفیت‌های بسیار خوب در تمامی حوزه‌ها است، عنوان کرد: بادام تولیدی در این استان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است، اما صادرات این محصول به سایر کشورها به‌صورت مستقیم انجام نمی‌شود، این محصول از طریق کشور هند به سایر کشورها صادر می‌شود.

زارع گفت: از سفارت ژاپن در ایران درخواست می‌شود تا رایزن بازرگانی این کشور را به‌منظور تسهیل ارتباط تجار و فعالان اقتصادی چهارمحال و بختیاری با تجار آن کشور به این استان معرفی کند تا شرایط صادرات محصولات تولیدی این استان به کشور ژاپن به صورت مستقیم فراهم شود.

رئیس اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه سالانه بالغ بر 50 میلیارد دلار صادرات از ایران به سایر کشورها انجام می‌شود، تاکید کرد: محصولات پتروشیمی این استان از جمله اوره در بسیاری از صنایع کاربرد دارد که این محصول از طریق کشور دبی به ژاپن صادر می‌شود، درصدد هستیم تا صادرات از این استان به کشور ژاپن به صورت مستقیم انجام شود.

وی عنوان کرد: اتاق بازرگانی یک بانک اطلاعاتی از محصولات باکیفیت تولیدی در چهارمحال و بختیاری را آماده و در اختیار سفارت ژاپن قرار می‌دهد تا این بانک اطلاعاتی در اختیار رایزنان بازرگانی برای تقویت صادرات به این کشور قرار بگیرد.

آمادگی توسعه همکاری‌های محیط‌زیستی با کشور ژاپن را داریم

در ادامه احمد راستینه- نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن، سامان و فرخشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توجه کشور ژاپن به توسعه زیرساخت‌های درمان در این استان، اظهار کرد: جلسات بسیار خوبی امروز با سفیر ژاپن در ایران برگزار شد که نتایح خوبی برای این استان در پی خواهد داشت.

نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن، سامان و فرخشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به روابط حسنه بین کشور ایران و ژاپن، یادآور شد: ملت ایران از کشور ژاپن با نماد تلاشگری، توانمندی، تخصص و دانش به نیکی یاد می‌کند.

وی افزود: به نظر می‌رسد امروز آغازی برای عبور از تحریم‌های یکجانبه و ضدحقوق بشری علیه ایران است، رئیس‌جمهور شهید گام‌های بلندی برای تعاملات منطقه‌ای از پیمان شانگهای و بریکس برداشت.

راستینه با تاکید بر اینکه آمادگی توسعه همکاری‌های محیط‌زیستی با کشور ژاپن را داریم، خاطرنشان کرد: همچنین ظرفیت‌های خوبی برای تعاملات اقتصادی وجود دارد، می‌توان یک خط صادراتی برای محصولات غذایی باکیفیت و ارگانیک تولیدی در چهارمحال و بختیاری برای صادرات به ژاپن در نظر گرفت.

نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن، سامان و فرخشهر در مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد انعقاد یک تفاهم‌نامه همکاری بین ایران و چین برای معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بین دو کشور، تصریح کرد: باید در راستای تقویت ارتباطات تجاری بین دو کشور تلاش کنیم.

وی تاکید کرد: اهدای یک‌دستگاه ام آر آی توسط کشور ژاپن به بیمارستان هاجر شهرکرد در ایام کرونا نشان داد که تحریم‌های یکجانبه کشورهای ابرقدرت باید از بین برود، ملت ایران حامی صلح در جهان است، امیدواریم روابط بین ایران و ژاپن تقویت و ادامه پیدا کند.

اهم موضوعات مطرح شده توسط فعالان اقتصادی چهارمحال و بختیاری در نشست تخصصی با تسوکادا تاماگی_ سفیر ژاپن

صادق زارع- فعال اقتصادی و مشاور اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشور ژاپن در حوزه مسائل فرهنگی، زیست‌محیطی، دانش و ...، اظهار کرد: کشور ژاپن از جمله کشورهای توسعه یافته در جهان محسوب می‌شود که می‌تواند نقش موثری با ارائه آموزش در بهبود فرآیندها در کشورهای در حال توسعه داشته باشد.

وی افزود: کشور ژاپن در حوزه آموزش مدیران در حوزه کاهش گازهای گلخانه‌ای و تولید انرژی‌های پاک بسیار قوی عمل کرده است، درخواست می‌شود با همکاری اتاق بازرگانی ایران، دوره‌های آموزشی در این حوزه برای مدیران کشور ایران برگزار شود.

زارع بیان کرد: همچنین درخواست می‌شود، شرایط برای ارتباط اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری با سفارت ژاپن در ایران به‌منظور انتقال تجربه در حوزه فناوری و تکنولوژی فراهم شود.

همکاری بین شرکت‌های ژاپنی و استان چهارمحال و بختیاری برای انتقال دانش فنی صورت بگیرد

ایمان اخوان- رئیس کمیسیون کارآفرینی و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری در این نشست با اشاره به روابط حسنه کشور ایران و ژاپن در نزدیک به ۱۰۰ سال گذشته، اظهار کرد: روابط بین دو کشور در طول این مدت درخور شأن تاریخچه این کشور بود.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها محدودیت‌هایی را برای سرمایه‌گذاری و انتقال پول بین ایران و بسیاری از کشورها به‌وجود آورده است، خاطرنشان کرد: درخواست می‌شود تا همکاری بین شرکت‌های ژاپنی و استان چهارمحال و بختیاری برای انتقال دانش فنی صورت بگیرد.

اخوان با تاکید بر همکاری و هم‌افزایی بیش‌تر سفارت ژاپن با اتاق‌های بازرگانی در سراسر کشور، عنوان کرد: کشور ژاپن بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان در نظر می‌گیرد، پیشنهاد می‌شود سهمیه‌ای نیز برای مسائل آموزشی و پژوهشی فعالان اقتصادی در این کشور اختصاص پیدا کند و این بورسيه‌ها منسجم‌تر شود.

این فعال اقتصادی در پایان پیشنهاد داد: یک کارگروه تخصصی برای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان‌ها به کشور ژاپن در زمینه‌های مختلف تشکیل شود.

۸۰۰ جاذبه گردشگری در چهارمحال و بختیاری وجود دارد

در پایان سعید فیاضی- نائب رئیس اتاق بازرگانی و رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری با اشاره به پتانسیل‌های این استان در حوزه گردشگری، گفت: توسعه گردشگری خارجی به تبادل فرهنگی بین دو کشور ایران و ژاپن کمک شایانی می‌کند.

وی افزود: در استان چهارمحال و بختیاری پتانسیل‌های طبیعی بسیاری برای طبیعت‌گردی وجود دارد که این ظرفیت‌ها با یک منطقه در کشور ژاپن همخوانی دارد.

فیاضی با بیان اینکه ۸۰۰ جاذبه گردشگری در چهارمحال و بختیاری وجود دارد، توضیح داد: همچنین چند تالاب بین‌المللی در این استان به ثبت رسیده است که با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌توان شرایطی را فراهم کرد تا گردشگران ژاپنی از مناطق گردشگری این استان بازدید کنند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: صنایع‌دستی متنوعی در این استان تولید می‌شود که می‌توان این صنایع‌دستی را به کشور ژاپن صادر کرد.

Prev Next
برای ارسال نظر وارد سایت شوید