سایر روش‌های تأمین مالی هم باید در کنار بانک‌ها استفاده شوند
شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی

به گزارش روابط‌عمومی اتاق بازرگانی استان، احمد وحیدی شامگاه پنجشنبه در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: اقتصاد در بیش از ۱۰ سال گذشته در کشور آنقدر مسئله مهمی بوده که هر ساله از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌عنوان شعار سال مطرح شده است.

وی افزود: این نامگذاری‌ها مسئولیت دولتمردان، نمایندگان مجلس و بخش خصوصی را دوچندان کرده و آن را هم‌چون یک هدف یکپارچه مطرح کرده است. وزیر کشور ادامه داد: نامگذاری‌های اقتصادی توسط رهبر باعث شد تا یک شکفتگی اقتصادی در کشور ایجاد شود و در برخی رتبه‌های برتر در مقام‌های اول تا چهارم جهان قرار گیریم.

وحیدی عنوان کرد: باید تلاش کنیم تا از گردنه‌های اقتصادی با سرعت بیشتری عبور کنیم، دشمن به‌دنبال فروپاشی اقتصاد در کشور ایران است و با تحریم‌های شدید اقتصادی به‌دنبال ضربه زدن به اقتصاد کشور است.

وی با طرح این سوال که چرا دشمن نمی‌خواهد ایران در حوزه اقتصادی پیشرفت کند، اینگونه پاسخ داد: آن‌ها فکر می‌کردند با فشار اقتصادی می‌توانند کمر کشور را خورد کنند، آیا همین مقدا کافی نیست تا تلاش خود را دوچندان کنیم تا بتوانیم از همین حربه برای ضربه زدن به دشمن استفاده کنیم.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه دشمنان با مردم ایران مخالف هستند، توضیح داد: فشار اقتصادی عمق کینه آنان را نشان می‌دهد، علت اصلی دشمنی با مردم ایران به‌خاطر نپذیرفتن سیطره آن‌ها است.

وی با اشاره به اینکه در مسائل دفاعی روی پای خودمان ایستاده‌ایم، خاطرنشان کرد: به همین علت دشمن حتی نمی‌تواند فکر حمله به ایران را در سر بپروراند، در حوزه علم کشور افتخارات بسیاری را کسب کرده است، باید در حوزه اقتصاد نیز به یک نقطه مطمئن برسیم.

وحیدی با تاکید بر اینکه دشمن به‌دنبال القای ناامیدی است، گفت: توفیقات خوبی در حوزه صنعت و تولید در کشور حاصل شده و زنجیره ارزش بسیاری از محصولات تکمیل شده است.

وزیر کشور با بیان اینکه نقدینگی بانک‌ها بزرگترین فرصت برای استفاده در حوزه اقتصادی است، عنوان کرد: تامین سرمایه مالی تنها به بانک‌ها محدود شده است و عموما این تامین مالی گران تمام می‌شود، روش‌های متعددی برای تامین مالی مانند بازار سرمایه وجود دارد.

وحیدی با بیان اینکه نباید به دنبال کمک‌های دولتی باشیم، خاطرنشان کرد: برای مثال در چهارمحال و بختیاری می‌توان از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور استفاده کرد که امکان رفع مسائل کلان را دارند.

وی بیان کرد: منظور رهبر معظم انقلاب اسلامی از اقتصاد مقاومتی این است که آحاد مردم در حوزه اقتصاد رشد کنند نه اینکه چند کارخانه بزرگ توسعه پیدا کند.

وزیر کشور تاکید کرد: رشته‌های اجتماعی در اقتصاد باید وجود داشته باشد، بعضا دیده می‌شود در استانی سرمایه‌گذاری کلان انجام شده اما مردم ناراضی هستند و با آن مخالفت می‌کنند.

وحیدی تصریح کرد: نباید در خصوص استانی مثل چهارمحال و بختیاری از واژه کم برخوردار یا محروم استفاده شود این باعث القای انرژی منفی می‌شود.

وی اظهار داشت: ظرفیت‌های زیادی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که باید از حالت به‌القوه به بالفعل تبدیل شود.

وزیر کشور افزود: صنعت زمانی توسعه‌یافته است که ارز مورد نیاز را از محل صادرات محصول تولیدی خود تامین کند نه از محل فروش نفت، این مهم باید طبق برنامه درازمدت انجام شود.

وحیدی ادامه داد: در زمینه تولید ماهیان سردابی در چهارمحال و بختیاری لازم است فاصله ۸۰۰ متری بین حوضچه‌ها به ۱۰۰ متر کاهش یابد، این مهم به جهت جلوگیری از آسیب‌های زیست محیطی رودخانه‌ها می‌تواند با محدود شدن چرخش آب انجام شود تا تولید ماهیان سردابی در استان هشت برابر شود.

وزیر کشور با اشاره اینکه در چهارمحال و بختیاری زنجیره ارزش محصولاتی مانند بادام و ماهیان سردآبی شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: در حوزه عسل نیز این ظرفیت وجود دارد، این کار می‌تواند آورده اقتصادی بالایی داشته باشد، این زنجیره‌ها به اقتصاد مردم نیز کمک می‌کند.

وی با اشاره به موضوع تعرفه قیمت‌گذاری گمرک در صادرات کالا، عنوان کرد: در حال حاضر مبنای تعرفه قیمت‌گذاری، قیمت فروش است و قیمت‌های قبل را ثبت نمی‌کند، در صورت ارائه مدرک قیمت‌ها اصلاح می‌شود. وحیدی در پایان تاکید کرد: رفع تعهدات ارزی توسط بانک مرکزی از مشکلات صادرکنندگان است، این مشکل با رئیس بانک مرکزی مطرح می‌شود، ارز حاصل‌ از صادرات می‌تواند صرف واردات شود.

Prev Next
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید