اشتراکات فرهنگی زمینه‌ساز تقویت مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان
سه شنبه, 29 آذر 1401 08:38

یک هیات تجاری از کشور تاجیکستان طی سفری به چهارمحال و بختیاری و برگزاری نشست مشترک با تجار این استان تمایل بسیاری برای سرمایه‌گذاری در استان و تقویت مبادلات تجاری دوطرفه نشان داد.

 

اشتراکات فرهنگی زمینه‌ساز تقویت مبادلات تجاری

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری روز یکشنبه در نشست با هیئت تجاری از کشور تاجیکستان، مدیران و جمعی از فعالان اقتصادی چهارمحال و بختیاری که در محل اتاق بازرگانی، با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور ایران و تاجیکستان، اظهار داشت:اشتراکات زبانی و فرهنگی می‌تواند عامل مهمی برای نزدیک‌تر شدن مردم این دو کشور شود.

مسعود ناصریبه ظرفیت‌های اقتصادی این استان اشاره کرد و گفت: این استان ۲۰ درصد بادام کشور را تولید می‌کند و سرآمد در تولید ماهیان سردآبی و خوراک آبزیان و تولید فولاد و ورق خودرو است و در بسیاری از تولیدات اقتصادی کشور حرف اول را می‌زند.

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: در مدت حضور هیات تجاری تاجیکستان در استان علاوه‌بر برگزاری مذاکرات دوجانبه با فعالان اقتصادی از نقاط مختلف استان از جمله ظرفیت‌های گردشگری و واحدهای تولیدی استان دیدن می‌شود.

در این نشست رئیس اتاق بازرگانی استان سُغد تاجیکستان اظهار داشت: جمهوری تاجیکستان و ایران ۲ کشور دوست، هم‌زبان، هم‌فرهنگ و دارای ارزش‌های معنوی و فرهنگی مشترکی هستند که این موضوع می‌تواند بستر مناسبی برای توسعه روابط اقتصادی و مبادلات تجاری ۲ کشور باشد.

محمدجان محمدجان­افافزود: سفر هیات تجاری کشور تاجیکستان به چهارمحال و بختیاری می‌تواند همکاری فایده‌بخش بین تجار تاجیکستان با این استان را فراهم کند.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: سران ۲ کشور ایران و تاجیکستان بر اساس سیاست‌های مشترک، روابط دوستانه‌ای با هم دارند و ما فعالان اقتصادی باید از این فرصت استفاده کرده و بر تقویت مبادلات تجاری با یکدیگر اقدام کنیم.

محمدجان­اف از آمادگی هیات تجاری تاجیکستانی برای سرمایه‌گذاری در این استان خبر داد و گفت: چهارمحال و بختیاری دارای ظرفیت‌های قابل توجهی در حوزه صنعت، معدن، گردشگری و سایر بخش‌های اقتصادی است که می‌تواند جاذبه خوبی برای بازرگانان و فعالان اقتصادی تاجیکستان باشد.

وی خاطر نشان کرد: کشور تاجیکستان نیز ظرفیت‌های مهمی در بخش کشاورزی و گردشگری و سایر بخش‌های اقتصادی دارد و این فرصت خوبی است تا فعالان اقتصادی استان چهارمحال و بختیاری مراودات خود را با این کشور تقویت کنند.

رئیس اتاق بازرگانی استان سُغد تاجیکستان افزود: نیاز است تا بازرگانان و فعالان اقتصادی ۲ کشور بیش از پیش به کشورهای یکدیگر سفر کرده و در سایه همین رفت و آمدها روابط تجاری خود را توسعه دهند به‌نحوی که برای هر ۲ کشور سودمند و موثر باشد.

محمدجان از فعالان اقتصادی حاضر در این نشست دعوت کرد تا به کشور تاجیکستان سفر کنند و از ظرفیت‌های این کشور دیدن و از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این منطقه استفاده کنند.

آمادگی کامل استان برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی

سرپرست معاونت امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست به ظرفیت‌های قابل توجه این استان در حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: در این استان علاوه‌بر اینکه ظرفیت‌های قابل توجهی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، اهتمام و جدیت دولت برای حمایت از سرمایه‌گذاری و رونق بخش تولید می‌تواند عامل مهمی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی باشد.

محمد کاظم منزویافزود: بی‌شک فرصت‌های سرمایه‌گذاری در هر ۲ کشور می‌تواند دستاوردهای خوبی برای فعالان اقتصادی داشته باشد و باید از این ظرفیت‌های به نحو مطلوبی بهره‌گیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: دیپلماسی اقتصادی فعال دولت فرصت مناسبی برای فعالان اقتصادی استان فراهم کرده تا در سایه آن از ظرفیت‌های اقتصادی کشورهای دوست و همسایه استفاده کنند و از سوی دیگر می تواند زمینه سرمایه‌گذاری خارجی را بیش از پیش در استان تقویت کند.

در این نشست تعدادی از فعالان اقتصادی و مدیران واحدهای تولیدی چهارمحال و بختیاری به بیان ظرفیت‌ها و قابلیت‌های استان در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله شیرخشک نوزاد، تولید خوراک آبزیان، فولاد، لوازم خانگی و محصولات کشاورزی پرداختند..

دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: این اتاق آمادگی دارد زمینه حضور هیئت تجاری از تاجیکستان برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف استان را فراهم می‌کند.

سید جلیل‌الله رضوی دهکردیروز یکشنبه در نشست با این هیئت به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری تأکید کرد: افزایش همکاری‌های تجاری بین این استان و کشور تاجیکستان به اشتغال‌زایی، کاهش نرخ بیکاری و رونق اقتصادی در منطقه منجر می‌شود.

وی افزود: در این راستا بسته‌های سرمایه‌گذاری اقتصادی در بخش‌های مختلف چهارمحال و بختیاری تهیه، تدوین و به سرمایه‌گذاران تاجیکستانی متقاضی سرمایه‌گذاری در این استان ارائه خواهد شد.

رضوی تصریح کرد: تسریع در روند واگذاری زمین، تأمین تسهیلات ارزی، معافیت‌های مالیاتی و صدور مجوزهای قانونی برای سرمایه‌گذاری بازرگانان تاجیک در چهارمحال و بختیاری در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: معرفی بازرگانان چهارمحال و بختیاری برای بهره‌مندی از تسهیلات و مشوق‌های مورد سرمایه‌گذاری در کشور تاجیکستان از سوی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان تسریع می‌شود.

در چهارمحال و بختیاری ۹۵۰ واحد صنعتی فعال است. این استان در برخی از محصولات از مانند بادام، ماهیان سردابی، چادر مشکی، آجرنسوز، مالت، موکت، خوراک آبزیان، محصولات خانگی و برخی محصولات دیگر در کشور از جایگاه و اهمیت مهمی برخوردار است.

علاوه‌بر این ظرفیت‌های گردشگری این استان به ویژه در حوزه گردشگری طبیعی فرصت مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی فراهم کرده است

درباره نویسنده
برای ارسال نظر وارد سایت شوید