در دیدار با سفیر فیلیپین با رئیس اتاق شهرکرد مطرح شد : فیلیپین آماده تهاتر کالا با ایران
یکشنبه, 17 شهریور 1398 14:16 فیلیپین اتاق بازرگانی شهرکرد آیت اله احمدی تهاتر اتاق معین بین الملل

در دیدار سفیر فیلیپین با رئیس اتاق شهرکرد مطرح شد

فیلیپین، آماده تهاتر کالا با ایران

آیت الله احمدی رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد ، به‌عنوان اتاق معین فیلیپین به‌ منظور بررسی زمینه‌های همکاری‌های تجاری میان ایران و فیلیپین ، دیدار و گفت‌وگو کرد

 

آیت الله احمدی رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد ، به‌عنوان اتاق معین فیلیپین به‌ منظور بررسی زمینه‌های همکاری‌های تجاری میان ایران و فیلیپین ، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این جلسه که با حضور محمد رضا کرباسی معاون بین الملل اتاق ایران علاوه بر تبادل‌نظر درباره همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی دو کشور، زمینه‌ها و امکانات لازم برای توسعه تجارت ایران و فیلیپین و همچنین استان چهارمحال و بختیاری نیز مورد بررسی قرار گرفت.

آیت‌الله احمدی، رئیس اتاق شهرکرد هم در این نشست درباره موقعیت جغرافیایی، شرایط آب و هوایی و ظرفیت‌های اقتصادی و گردشگری چهارمحال و بختیاری توضیحاتی ارائه کرد.

احمدی مبادله هیات تجاری بین دو کشور را راهی برای افزایش حجم میزان مبادله تجاری عنوان کرد و گفت در سال‌های گذشته کمتر هیات تجاری از فیلیپین به ایران آمده است؛حضورهیات‌های تجاری فیلیپینی در ایران می‌تواند به تقویت تجارت دوجانبه کمک کند.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت اقتصادی استان چهارمحال و بختیاری از سفیر فیلیپین در ایران دعوت کرد که برای شناخت بیشتر از توانمندی و ظرفیت‌های استانی به چهارمحال و بختیاری سفری داشته باشد.

معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در این دیدار ضمناشاره بهروابط خوب سیاسی ایران و فیلیپین، روابطاقتصادی دوجانبه را نیز ضروری دانست و افزود: فیلیپین به‌عنوان عضو تأثیرگذار آسه‌آن با بازار 500 میلیون نفری و ایران به‌عنوان عضو سازمان اکو با بازار 450 میلیون نفری، ظرفیت همکاری‌های اقتصادی بالایی دارند.

کرباسیدر این دیدار برخی ضعف‌ها و مشکلات موجود در زمینه همکاری‌های تجاری دو کشور را برشمرد و گفت: تجارت ایران و فیلیپین در حالی به 200 میلیون دلار محدود شدهکه اراده سیاسی خوب دو کشور، تمایل بخش خصوصی و ظرفیت‌های موجود برای همکاری، خلاف آن را نشان و با توجه به روابط خوب دو کشور انتظار می‌رود رقم روابط تجاریبالاتر از این‌ها باشد.

وی یکی از موانع عمده توسعه روابط تجاری دو کشور را موانع بانکی برشمرد و اضافه کرد: این مانع می‌تواند با ایجاد سازوکارهایی همچون تهاتر کالا مرتفع شود، چرا که همکاری دو کشور به لحاظ صادرات و واردات می‌تواند در موازنه خوبی قرار گیرد

معاون امور بین‌الملل اتاق ایران با اشاره به الزامات افزایش حجم تجارت دوجانبه میان ایران و فیلیپین، گفت: افزایش حجم مبادلات نیازمند بسترسازیاست و یکی از اولویت‌ها این است که اتاق‌های بازرگانی دوکشور پیگیر تسهیل رفت‌وآمد تجار بخش خصوصی باشند. او ایجاد پرواز مستقیم میان دو کشور را از مطالبه‌های اصلی بخش خصوصی عنوان کرد. کرباسی همچنین انعقاد توافقنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور را ضروری خواند

کرباسی گفت: برای تسهیل روابط تجاری ایران با کشورهای مختلف اتاق‌های معین مشخص‌ شده است. اتاق شهرکرد نیز به عنوان اتاق معین فیلیپین انتخاب‌شده تا بتواند زمینه‌های توسعه همکاری میان دو کشور را مورد بررسی قرار دهد.

ویلفردو سی. سانتوس، سفیر فیلیپین در ایران هم در این نشست از علاقه‌مندیکشورش برای توسعههمکاری های تجاری با ایران در حوزه کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی، مواد معدنی و گردشگری خبر داد.

سانتوس گفت: حجم روابط اقتصادی دو کشور بعد از امضای برجام جهش ناگهانی داشت و به 900 میلیون دلار رسید. بخش اعظم این رقم مربوط به وارداتنفت ازایران بود اما متأسفانه به خاطر بازگشت تحریم‌ها حجم مبادلات کاهش پیاده کرده است. باوجود این، ما امیدوار به بهبود روابط تجاری با ایران هستیم.

او به محصولات کشاورزی فیلیپین مثل آناناس و موز اشاره کرد که نیاز بازار ایران است. به گفته سانتوس، فیلیپین در مقابل به فولاد، سیمان و قیر تولیدی در ایران نیاز دارد و همین می‌تواند زمینه تهاتر را فراهم کند

سفیر فیلیپین گفت: ما به دنبال زیرساخت‌هایی چون توسعه بنادر، سدسازی، جاده‌سازی، فرودگاه سازی و غیره هستیم و می‌دانیم که ایراندر این حوزه‌ها توانمندی‌های بسیار دارد؛ بنابراین آماده همکاری در این حوزه‌ها هستیم.

سانتوس در پایان صحبت های خود از اتاق ایران و اتاق شهرکرد خواست با ارائه فهرستی از کالاهای قابل ارائه در سیستم تهاتر، زمینه مذاکره بیشتر در این زمینه را فراهم کند.

Prev Next
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید