معاون هماهنگی امور اقتصادی است با توجه به سفر آتی رییس جمهور به استان و به منظور پایش واحدهای تولیدی ضروری است تا هرچه سریع‌تر شناسنامه‌ای از واحدهای فعال، نیمه‌فعال، تعطیل و ورشکسته تملک شده تدوین شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به سفر آتی رییس جمهور به استان و به منظور پایش واحدهای تولیدی ضروری است تا هرچه سریع‌تر شناسنامه‌ای از واحدهای فعال، نیمه‌فعال، تعطیل و ورشکسته تملک شده تدوین شود.

الله‌کرم نصیری در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی افزود: شناسنامه واحدهای تولیدی استان با همکاری اتاق بازرگانی تهیه و ظرف یک هفته آینده ارائه شود.

وی با بیان اینکه هیچ واحد تملک شده از سوی بانک‌ها نباید تعطیل شود، اظهار داشت: می‌طلبد تا در همین رابطه اداره تصفیه و امور ورشکستگی در استان راه‌اندازی شود.

نصیری در ادامه به موضوع جانمایی شهرک تخصصی فرش استان اشاره کرد و گفت: جانمایی اولیه که در حریم منطقه چالشتر در نظر گرفته شده است اگر چه منطقه خوبی است اما موانع قانونی دارد که در همین رابطه می‌طلبد این موانع برطرف شود و چنانچه قابل رفع نبود مکان دیگری برای این شهرک تخصصی در نظر گرفته شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در همین راستا کارگروهی متشکلاز اتاق بازرگانی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، شرکت شهرک‌های صنعتی، محیط زیست و شرکت آب منطقه‌ای تشکیل و نسبت به تعیین تکلیف جانمایی شهرک تخصصی فرش اقدام کنند.

نصیری تصریح کرد: شهرک تخصصی فرش اقدام ارزشمندی برای تکمیل زنجیره تولید فرش در استان و اشتغالزایی زنان است اما می‌طلبد در خصوص اجرای این طرح همه جوانب درنظر گرفته شود تا طرح به هدف اصلی خود برسد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به روند کند ایجاد میادین میوه و تره‌بار در مرکز استان انتقاد کرد و گفت: با وجود اینکه رقابتی کردن عرضه میوه و تره‌بار در مرکز استانبارها مورد تاکید قرار گرفته و شهرداری موظف به راه‌اندازی میدان میوه و تره بار شده اما این موضوع هنوز به سرانجام نرسیده است.

رییس کل دادگستری چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست اداره تصفیه و امور ورشکستگی را زیرمجموعه قوه قضاییه دانست و گفت: هنوز در استان چنین اداره‌ای راه‌اندازی نشده است.

احمدرضا بهرامی افزود: از آنجا که تعداد پرونده‌های امور ورشستگی در استان به حد نصاب نرسیده از همین ور این اداره تاکنون در استان ما شکل نگرفته است هرچند در این رابطه با مشکل کمبود نیرو و مکان نیز روبرو هستیم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری گفت: در ۲ سال اخیر راه‌اندازی ۲۲ شهرک و ناحیه صنعتی متناسب با پتانسیل‌های استان در دستور کار قرار گرفته است.

حمیدرضا فلاح در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی افزود: ناحیه صنعتی بادام در سامان، ناحیه صنعتی تولید پوشاک در یانچشمه و ناحیه صنعتی تولید صنایع غذایی در کیار از جمله این شهرک‌ها و نواحی صنعتی است.

وی با بیان اینکه نواحی صنعتی جدید در تمامی نقاط استان پراکنده شده است، اظهار داشت: این نواحی که بیشتر به صورت تخصصی است در ایجاد اشتغال و رونق تولید در استان نقش بسزایی دارد.

فلاح در ادامه به ناحیه صنعتی فرش استان اشاره کرد و گفت: برای این ناحیه سه محل نهایی در نظر گرفته شد که پس از ارزیابی نهایی مقرر شد تا این ناحیه تخصصی در منطقه چالشتر با اختصاص ۴۲ هکتار زمین راه‌اندازی شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه محدوده در نظر گرفته شده در اراضی ملی است و نیاز به مجوز راه و شهرسازی دارد، اظهار داشت: تاکنون مکاتبات بسیاری با راه و شهرسازی انجام شده و منتظر استعلام نهایی از این اداره‌کل هستیم.

فلاح با بیان اینکه برای دریافت مجوز شهرک و ناحیه صنعتی به ۱۸ استعلام از دستگاه‌های مختلف نیاز است، تصریح کرد: برای شهرک تخصصی فرش مجوز محیط‌زیست، آب منطقه‌ای و دامپزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است و منتظر جواب استعلام این دستگاه‌ها هستیم.

وی افزود: با دریافت مجوزهای لازم، در ظرف یک سال تمامی زیرساخت‌های شهرک تخصصی فرش را ایجاد می‌کنیم.

تکمیل زنجیره تولید در شهرک تخصصی فرش استان

رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست به جزییات شهرک تخصصی فرش استان اشاره کرد و گفت: در این شهرک تمامی زنجیره تولید فرش از تولید پشم تا فروش و صادرات انجام می‌گیرد.

علیرضا جیلان با بیان اینکه ۸۵ درصد فرش تولیدی در استان ارزش صادراتی دارد، تصریح کرد: با راه اندازی شهرک تخصصی فرش ارزش افزوده ناشی از فروش فرش برای بافنده محاسبه می‌شود.

وی با بیان اینکه شهرک تخصصی فرش کاربری اقامتگاهی و توریستی نیز دارد، افزود: در این شهرک که مقرر شده به مساحت ۴۲ هکتار ایجاد شود بازاچه‌های فروش، موزه فرش، نمایشگاه، تالار گفت‌وگو و مجموعه‌های اقامتی پیش‌بینی شده است که نقش مهمی در جذب گردشگر ایفا می‌کند.

رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری خاطر نشان کرد: ایجاد چنین شهرکی در کشور کم‌نظیر است و بی‌شک نقش مهمی در اقتصاد استان ایفا می کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی شهرکرد : فرش چهارمحال و بختیاری مطابق با معاهده بین‌المللی لیبسون که جمهوری اسلامی ایران با تصویب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۰ به آن ملحق شد، به ثبت جهانی نشان جغرافیایی رسید و در سال ۹۶ نیز لوح ثبت جهانی فرش بختیاری با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران در شهرکرد رونمایی شد.

بیشترین فرش‌های چهارمحال و بختیاری را قالی شهرکرد، قالی قهفرخ (فرخشهر)، یلمه بروجن، گبه ریزباف اردل، فرش بختیاری مناطق عشایری و بختیاری‌نشین و فرش چالشتری تشکیل می‌دهد.

بر اساس نظر برخی از محققان، طرح‌فرش «سرو» و «کاج» که به عنوان اصلی‌ترین طرح آریایی مطرح است از نمونه‌های بارز طرح‌های قالی این استان به شمار می‌رود.

کاربرد رنگ‌های زیبا با استفاده از عصاره گل‌ها و گیاهان و مواد اولیه طبیعی، شادابی و زنده بودن طرح‌ها و نقش‌های متنوع، انتخاب رنگ، ثبات گیاهی گرم رنگ‌ها، پرز بلند، دقت در بافت و قیمت مناسب در جهان از دیگر ویژگی‌های فرش این استان به شمار می‌رود.

Prev Next
برای ارسال نظر وارد سایت شوید