شایسته است دولت با سازوکارهای موثر برای اتصال بین صنعت فرش و بازار تقاضا، رفع معضلات را در دستور کار خود قرار دهد.

شایسته است دولت با سازوکارهای موثر برای اتصال بین صنعت فرش و بازار تقاضا، رفع معضلات را در دستور کار خود قرار دهد.

آیت اله احمدی در هشتادمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان چهارمحال و بختیاری گفت :استان چهارمحال و بختیاری به علت شرایط جغرافیایی خاص خود و قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی و سردسیر ، همواره از شرایط مساعدی برای تولید فرش دستباف برخوردار بوده است و تولید فرش نسبت به سایر صنایع دستی از اهمیت بیشتری برخوردار است و قالی، عمده ترین صنعت دستی استان چهارمحال و بختیاری است که در درجه اول در روستاها ، بعد در بین عشایر اسکان یافته و دست آخر در شهرها رواج کامل دارد . تکنولوژی روز دنیا، بهترین مواد اولیه و نیروی انسانی توانمند سه رکن پویایی و پیشرفت برندی است که کوشیده با تکیه بر تولید محصول با کیفیت ، جایگاهی شاخص در صنعت فرش را از آن خود سازد.

رئیس اتاق بازرگانی استان چهارمحال و بختیاری مهمترین مناطق قالیبافی در استان چهارمحال و بختیاری را چالشتر ،مناطق روستایی و عشایری اردل ، سامان، ارجنگ ، وردنجان فرخ شهر بروجن ، بلداجی ، فرادبنه و شلمزار برشمرد و افزود چهارمحال و بختیاری دارای هنرهای سنتی و صنایع دستی بوده که از مهم ترین آن قالیچه دستباف بختیاری می باشد. وجود طرح و نقشه های متنوع و همچنین رنگ های خاص آن باعث معروفیت و محبوبیت آن در بین مردم شده است. یکی از معروفترین و پرطرفدارترین طرح های فرش چهارمحال و بختیاری خصوصا سامان و چالشتر، طرح خشتی می باشد. نقشه خشتی شامل طرح ونقش های متنوع و منحصر به فردی می باشد. قالیچه بختیاری یکی از اصیل ترین و معروف ترین قالیچه های دستباف قدیمی است که نوع بافت این قالیچه و همچنین نقشه و رنگ خاص آن، این قالیچه ها را از دیگر قالیچه ها متمایز ساخته است.

وی اظهار داشت : درحال حاضر کلیه قالی های چهارمحال و بختیاری را مطابق با مناطق بافت و بویژه بافندگان آنها می توان به دو گروه عمده تقسیم نمود:

1-    قالی بختیاری که حاصل دست بافندگان عشایر بختیاری و یا ساکنینی است که منشأ نژادی آنها از طوایف لر بختیاری است.

2-    قالی قشقایی که ماحصل دست عشایر ترک قشقایی می باشد.

احمدی اضافه کرد: فرش بختیاری هم اینک ثبت جهانی شده است. در همه ی شهر و روستاهای استان چهار محال و بختیاری فرش‌ بافی رایج است این کار از دیر باز به صورت سنتی انجام می شده و بیشتر توسط زنان و دختران در خانه انجام می‌شود. این قالی از دیر باز به خاطر نقش، رنگ و همچنین دوام بالا از محبوبیت خاصی برخوردار بوده ‌است.

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان چالش های موجود در عرصه فرش در استان را چنین عنوان کرد: امروزه متأسفانه رنگ‌های باثبات گیاهی جای خود را به رنگ‌های درخشان ولی بی‌ثبات شیمیایی داده‌اند. این روش رنگرزی باعث تندی رنگ‌های خامه می‌شود. در بعضی موارد برای کاستن شدت تندی و پختگی رنگ‌ها، از خاکستر استفاده می‌کنند.

دو به‌ علت شرایط اقتصادی و اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، وضعیت صادرات فرش چهارمحال و بختیاری کاهش زیادی داشته است و میزان آن هنوز مشخص نیست.شایان ذکر است صادرات فرش کشور در سال 1396 به میزان 425 میلیون دلار بوده است که از این مقدار 125 میلیون دلار آن فقط به کشور آمریکا صادر شده است. متاسفانه این میزان صادرات فرش در سال 1399 به 70 میلیون دلار کاهش پیدا نموده و پیش بینی می گردد در سال جاری نیز همین میزان تثبیت گردد.

سه در سال‌های گذشته تولید فرش چهارمحال و بختیاری سالانه ۲۰۰ هزار متر مربع بودکه اکنون به ‌علت گرانی مواد اولیه، افزایش قیمت تولید، حاشیه سود پایین و ضعیف شدن توان اقتصادی خانوارها این میزان تولید کاهش چشمگیری داشته است.

چهار حمایت های دولتی اعم از پرداخت تسهیلات کم بازده تا بیمه و شرایط مساعد برای بافندگان بصورت مقطعی بوده و این مساله باعث کاهش انگیزه به این صنعت و نیز کاهش رغبت بافندگان جدید شده است. که شایسته است دولت با سازوکارهای موثر برای اتصال بین صنعت فرش و بازار تقاضا، رفع این معضلات را در دستور کار خود قرار دهد.

احمدی افزود : امیدواریم با رویکرد جدید دولت و مسیولین ، این معضلات یکی پس از دیگری مرتفع و صنعت فرش همچون گذشته احیا گردد چرا که بعنوان یکی از پاک ترین وارزآورترین صنایع کشور محسوب می گردد.

Prev Next
برای ارسال نظر وارد سایت شوید