امسال بايد نرخ بيکاري و تورم در استان تک‌رقمي شود
شنبه, 03 تیر 1402 05:21

استاندار چهارمحال و بختياري با تاکيد بر اينکه نرخ بيکاري و تورم استان در سال جاري بايد تک رقمي شود، گفت: تحقق اين مهم نيازمند تقويت نقش بخش خصوصي است.

 

غلامعلي حيدري در نشست با هيات رئيسه اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي چهارمحال و بختياري و مديران اقتصادي بانک‌هاي استان تاکيد کرد:حيدري افزود: انتظار مي رود هيات رئيسه جديد اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي چهارمحال و بختياري براي تسريع در روند توسعه اقتصادي استان برنامه‌ريزي و اقدام کنند.

وي با تاکيد بر افزايش همدلي، هم‌افزايي و وحدت براي تحقق اهداف توسعه‌اي و تسريع در روند پيشرفت استان، تصريح کرد: با تعامل بيش از پيش دولت و بخش خصوصي مي توان برنامه هاي اقتصادي استان را به نحو بهتري پيش برد.

وي بهره‌مندي از ظرفيت سرمايه‌گذاري خارجي براي جذب آنان در چهارمحال و بختياري را ضروري دانست و افزود: فعال شدن بخش اقتصادي وزارت امورخارجه از اقدامات مهم و موثر دولت سيزدهم به شمار مي‌رود.
استاندار چهارمحال و بختياري، راه‌اندازي پايانه صادراتي در حوزه‌هاي مختلف را ضروري اعلام کرد و افزود: گردش مالي تمامي محصولات صادراتي چهارمحال و بختياري بايد درون استان انجام و توليدات از طريق گمرک استان صادر شود.

حيدري، تحول در اقتصاد استان را ضروري و نيازمند همکاري فعالان حوزه توليد دانست و افزود: در اين راستا شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصي تاثيرگذار است.

وي بهره‌مندي از توافق‌نامه‌هاي ملي را براي توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي استان را ضروري اعلام کرد و اظهارداشت:تشويق سرمايه‌گذاران براي ورود به استان و سرمايه‌گذاري در زنجيره‌هاي توليد مانند فرش و صنايع‌دستي مورد توجه مسوولان مرتبط قرار گيرد.

حيدري برپايي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي در چهارمحال و بختياري را راهکار موثري براي معرفي ظرفيت‌هاي اقتصادي استان دانست و يادآور شد: اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي استان حذف کاغذبازي اداري و بهبود کسب و کار با هدف مهار تورم را در دستور کار قرار دهد.

استاندار چهارمحال و بختياري با اشاره به لزوم توجه به تکميل زنجيره‌هاي توليد در بخش‌هاي مختلف چهارمحال و بختياري گفت: راه‌اندازي مجتمع‌هاي دامپروري، شهرک‌هاي صنعتي و مجتمع‌هاي گردشگري در تمامي شهرهاي استان براساس آمايش سرزميني و طبق برنامه‌ريزي مشخص انجام شود.

وي به لزوم حمايت از مشاغل خانگي بويژه براي زنان سرپرست خانوار را ضروري اعلام کرد و افزود: اداره‌کل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي به‌همراه سازمان صنعت، معدن و تجارت با همکاري شهرداري‌ها بازارچه‌هاي عرضه محصولات محلي در شهرهاي استان را راه‌اندازي کنند.

استاندار چهارمحال و بختياري گفت: با ۱۵ سفير ايران در کشورهاي مختلف نشست برگزار شده و اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي استان نقش مهمي در معرفي ظرفيت‌هاي اين نقطه از ايران اسلامي براي جذب سرمايه‌گذاران خارجي دارد.

وي يادآور شد: يک بسته کامل از معرفي ظرفيت‌هاي گردشگري، زيرساختي، توليدي و محصولات صادراتي چهارمحال و بختياري براي ارائه به سرمايه‌گذاران خارجي آماده شود.

حيدري تصريح کرد: پيگيري لازم براي حضور سفيران کشورهاي مختلف در چهارمحال و بختياري و سفر مسوولان ارشد استان به کشورهاي هدف صادراتي در دستورکار قرار گيرد.

در ادامه رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری فرهنگ کارآفرینی و امنیت در سرمایه‌گذاری را یکی از چالش‌های حوزه صنعت و تولید در کشور بیان کرد و گفت: جذب سرمایه‌گذار کار دشواری است، اما باید موانع دست و پاگیر در پیش پای سرمایه‌گذاران برداشته شود، بروکراسی اداری در استان یک معضل بزرگ است.

شهرام زارع با اشاره به اینکه اتاق ایران یک دپارتمان قوی اقتصادی در کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: هیات رئیسه جدید اتاق سیاست‌های خوبی را در پیش دارند و درصدد هستیم تا عملکرد اتاق بازرگانی را در استان ارتقا دهیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری افزود: اتاق‌های بازرگانی، صنایع‌ و معادن مستقل از دولت فعالیت می‌کنند، اما با دولت برای رشد اقتصادی و بهبود کسب و کار در کشور همراه هستند.

وی فرهنگ کارآفرینی و امنیت در سرمایه‌گذاری را یکی از چالش‌های حوزه صنعت و تولید در کشور بیان کرد و گفت: جذب سرمایه‌گذار کار دشواری است، اما باید موانع دست و پاگیر در پیش پای سرمایه‌گذاران برداشته شود، بروکراسی اداری در استان یک معضل بزرگ است.

زارع با بیان اینکه یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای را اندازی پرواز و اجاره هواپیمای باری باربری در چهارمحال و بختیاری اعلام آمادگی کرده است، یادآور شد: افزایش پروازها برای حضور فعالان اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در استان چندین محصول جهانی تولید می‌شود، در تولید و صادرات بادام، گز، فولاد، خوراک آبزیان، ماهیان سردابی و محصولات پتروشیمی حرف برای گفتن داریم.

وی با تاکید به اینکه دعوت از سفرای کشورهای مقصد محصولات صادراتی چهارمحال و بختیاری به استان در انعقاد قردادهای تجاری موثر است، خاطرنشان کرد: برای دایر کردن نمایشگاه‌های دائمی در معرفی محصولات تولیدی استان برنامه داریم، که این مسئله در افزایش صادرات موثر است.

زارع بیان کرد: دعوت از وزاری اقتصادی دولت از جمله وزیر صمت، وزیر اقتصاد و دارایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به چهارمحال و بختیاری می‌تواند در مرتفع کردن مشکلات موثر باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری در خصوص منطقه ویژه اقتصادی استان، گفت: باید این منطقه برای حضور سرمایه‌گذاران فعال شود، این منطقه در زیرساخت‌ها و گمرک دچار مشکل است که باید مشکلات این منطقه به سرعت حل شود، این منطقه دارای بارانداز راه‌آهن است و یک مزیت ویژه محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری، فاقد انبار گمرک هستند، توضیح داد: انبار گمرک در شهرستان‌هایی مانند بروجن و لردگان یک ضرورت است.

زارع با بیان اینکه نقدینگی بانک‌ها یک مشکل بزرگ در چهارمحال و بختیاری در حوزه صنعت محسوب می‌شود، یادآور شد: شرکت‌های خصوصی گردش مالی بالایی دارند، درصدد هستیم تا گردش مالی این شرکت‌ها در بانک‌های استان باشد و مشکل نقدینگی بانک‌ها نیز حل شود تا بتوانند تسهیلات پرداخت کنند.

Prev
برای ارسال نظر وارد سایت شوید