مدیریت پسماند شهرکرد در دستور کار کمیسیون عمران اتاق بازرگانی

به گزارش روابط‌عمومی عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری، کمیسیون عمران و خدمات فنی  و مهندسی استان به ریاست عبدالکریم کریمی- رئیس کمیسیون و سایر اعضا با دو دستور کار پیگیری احداث کارخانه پسماند شهرکرد و پیگیری احداث جاده دسترسی شهرک صنعتی شهرکرد برگزار شد.

 جلسه عبدالکریم کریمی- رئیس کمیسیون عمران و خدمات فنی  و مهندسی اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری 27 آبان‌ماه در خصوص کارخانه پسماند شهرکرد، اظهار کرد: احداث این کارخانه به بخش خصوصی واگذار شد، اما این واحد فعالیتی انجام نمی‌دهد، اگر سرمایه‌گذار توان ادامه کار ندارد، می‌توان مجوز احداث را به شهرداری واگذار کرد.

وی افزود: سرمایه‌گذار کارخانه پسماند هزینه‌هایی را برای این واحد انجام داده است، می‌توان برای خلعیت سرمایه‌گذار هزینه انجام شده را به قیمت روز به این سرمایه‌گذار عودت داد، زمین این مجموعه نیز به‌صورت اجاره‌ای واگذار شده بود.

کریمی در خصوص جاده دسترسی شهرک صنعتی شهرکرد، توضیح داد: باید این مشکل به سرعت مرتفع شود، متاسفانه این جاده حادثه‌خیز است و تصادفات بسیاری در این محل رخ داده است.

در ادامه مهرزاد مطبوع ریاحی- نائب رئیس کمیسیون عمران و خدمات فنی و مهندسی اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه حفظ محیط‌زیست برای آیندگان از تاکیدات قانون اساسی کشور است، اظهار کرد: طبق این قانون فعالیت‌هایی که موجب آسیب به محیط‌زیست می‌شود، ممنوع است.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت پسماند یک موضوع گسترده است، خاطرنشان کرد: موضوع مدیریت پسماند تنها مختص زباله‌های خانگی نیست، در توسعه پایدار باید مصالح نسل آینده را در نظر بگیریم.

ریاحی افزود: پسماندها شامل پسماند خانگی، صنعتی، کشاورزی، تجاری، ویژه، پزشکی و خطرناک است، برخی زباله‌ها قابلیت دفن و سوزاندن را ندارند، بنابراین هر کدام از انواع پسماندها باید به شیوه امن تفکیک و مدیریت شود.

نائب رئیس کمیسیون عمران و خدمات فنی  و مهندسی اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه مدیریت پسماندهای صنعتی یک امر ضروری است، گفت: متولی مدیریت پسماند در بخش‌های مختلف باید مشخص نیست، اکنون باید متولی مدیریت پسماند در بخش صنعت مشخص شود.

وی تاکید کرد: جمعیت رو به افزایش است، همچنین بخش صنعتی چهارمحال و بختیاری در حال توسعه است، بنابراین اهمیت مدیریت پسماند اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند.

ریاحی با اشاره به اینکه جاده دسترسی شهرک صنعتی شهرکرد حادثه‌خیز است، گفت: با افزایش واحدهای تولیدی، تردد خودروها افزایش پیدا می‌کند، بنابراین باید هرچه سریعتر باید جاده دسترسی شهرک‌های صنعتی اصلاح شود.

در پایان داوود مومنی- رئیس سازمان پسماند شهرداری شهرکرد با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۰ مجوز احداث کارخانه بازیافت زباله به بخش خصوصی واگذار شد، اظهار کرد: این واحد هم‌اکنون غیرفعال است و زباله‌های شهرکرد تماما دفن می‌شود.

وی افزود: واگذاری مجوز کارخانه بازیافت زباله به بخش خصوصی یک کار اشتباه بود، شهرداری متولی مدیریت پسماند است، باید سرمایه‌گذار خلع و هزینه انجام شده به قیمت روز به شرکت برگردد.

مومنی با بیان اینکه روزانه ۱۳۵ الی ۱۵۰ تن زباله در شهرکرد تولید می‌شود، عنوان کرد: ۶۰ درصد این زباله‌ها قابل بازیافت است، کارخانه پسماند شهرکرد ۳۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

رئیس سازمان پسماند شهرداری شهرکرد تاکید کرد: اگر کارخانه پسماند شهرکرد فعال شود، علاوه بر اشتغالزایی و حفظ محیط‌زیست می‌تواند زباله‌های نیمی دیگر از شهرهای استان را پوشش دهد.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی چهارمحال و بختیاری در خصوص اهمیت بازیافت اصولی زباله‌های بخش کشاورزی، می‌گوید: در زمان‌های قدیم از پوست سبز گردو برای تهیه رنگ مو استفاده می‌شد، اکنون نیز افرادی این پوست سبز را از کشاورزان خریداری می‌کنند.

مرتضی درخشان گفت: ضایعات بخش کشاورزی برای تهیه کود نیز مناسب است، امروز از پوست سخت بادام نیز برای سوخت می‌توان استفاده کرد.

وی تاکید کرد: دفن غیراصولی زباله و شیر‌آبه‌های آن تاثیرات منفی بر آب‌های زیرزمینی و اراضی کشاورزی دارد.

تشکیل کمیته تخصصی مدیریت پسماند ذیل کمیسیون عمران و خدمات فنی مهندسی و مطرح شدن موضوع مدیریت پسماند و کارخانه بازیافت شهرکرد در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، مطرح شدن مشکل جاده دسترسی شهرک‌های صنعتی در یک کارگروه ویژه با حضور مسئولان مربوطه، تهیه یک طرح برای اصلاح مسیر دسترسی شهرک صنعتی شهرکرد از پیشنهادات اعضا بود.

Prev Next
برای ارسال نظر وارد سایت شوید