پنجاه و سومین نشست و چهارمین جلسه سال 98 شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان چهار محال و بختیاری
دوشنبه, 01 مهر 1398 05:50 شورای گفتگو دولت بخش خصوصی اتاق بازرگانی شهرکرد پسماند یارانه دستمزد کارورزی آیت اله احمدی

پنجاه و سومین نشست و چهارمین جلسه سال 98 شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان چهار محال و بختیاری با حضور معاونت هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري ، ریاست اتاق بازرگانی شهرکرد ، جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی استان چهارمحال و بختیاری و مدیران بخش خصوصی در محل اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان برگزار شد.

در این نشست رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی شهرکرد دستور کار جلسه را قرائت و به بررسی مسائل مربوط به اقتصاد کشور و استان پرداخت و اظهار داشت : جلسات شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت فرصتی را برای حل مشکلات بخش خصوصی فراهم‌ می‌کند، وی گفت: موضوعاتی که براساس اولویت در این جلسات مطرح می‌شود، ماحصل جلسات کارشناسی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری است.

آیت اله احمدی در ادامه با اشاره به وضعیت نامطلوب دفع اصولی پسماند در استان، خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت موضوع پسماند و نحوه مدیریت آن، موضوع پسماند در این جلسه هم مطرح شد.

وی با بیان اینکه مدیریت پسماند یک موضوع بسیار مهم است، تأکید کرد: سرمایه‌گذار می‌تواند با جمع‌آوری پسماند روستاها و صنعت در این حوزه درآمدزایی کند، بنابراین باید شرایط حضور سرمایه‌گذاربه نحوی فراهم شود که توجیه اقتصادی داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی بیان کرد: جهت دفن پسماند و زباله باید مکان‌هایی به‌صورت منطقه‌ای در نظر گرفته شود؛ قرار گرفتن چهارمحال و بختیاری در رتبه بیست و هفتم در دفن اصولی پسماند زیبنده استان نیست.

آیت‌الله احمدی در ادامه این جلسه با بیان اینکه طرح یارانه دستمزد، یکی از برنامه ها و سیاست های دولت در حوزه اشتغال در شرایط بحران اقتصادی است و با توجه به اینکه جامعه هدف در طرح یارانه دستمزد گروهی از جوانان هستند که فرصت مناسب برای اشتغال به کار آنها فراهم نشده است، لذا اطلاع رسانی مناسبی در این راستا باید انجام پذیرد.

احمدی همچنین در خصوص تبیین و تشریح دستورالعمل یارانه دستمزد و نیز دستورالعمل کارآموزی که بعضا ابهاماتی در آنها وجود دارد از سوی دستگاه متولی و سایر دستگاه های مرتبط تاکید کرد.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی مکمل بخش دولتی و تعاون است، گفت در تامین سرمایه انسانی قدری دارای ضعف هستیم و سیستم دانشگاهی در مهارت آموزی و آموزش تخصص های عملی و کاربردی دارای خلاء است که با اجرای اینگونه طرح‌ها می توان خلاء موجودرفع و تکمیل گردد و نیروی جذب شده در کارگاه‌ها می تواند مهارت لازم را بیاموزد.

احمدی در ادامه گفت: اشتغال در سراسر کشور بصورت یکنواخت ایجاد نمی شود و برخی استانها نظیر چهارمحال و بختیاری از نرخ بالای بیکاری برخوردار هستند. به همین دلیل طرح یارانه دستمزد طرح جدید و مناسب دولت برای مهار نرخ بیکاری بیشتر استانها است.

وی گفت: اجرای طرح های اشتغال فراگیر، مشاغل خانگی، اشتغال حمایتی و طرح کارورزی از دیگر برنامه های اجرایی در کشور برای مهار بیکاری است که با نظارت دقیق، ایجاد هماهنگی بین بخشی و پیشبرد مطلوب این برنامه ها می توان تا حد زیادی به کاهش نرخ بیکاری در کشور امیدوار بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع استانداری در بحث مدیریت پسماند در چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون برای دفن بهداشتی زباله نتوانسته‌ایم تصمیم اجرایی بگیریم.

وی افزود: بسیاری از شهرداری‌ها و دهیاری‌ها زباله‌ها را به‌صورت بهداشتی دفن نمی‌کنند، همچنین در بحث جمع‌آوری و دفن زباله در مکان‌های گردشگری با مشکل مواجه هستیم.

نصیری افرود: شرکت پارس ویستا با توجه به صحبتهای انجام شده و پس از ارزیابی محیط زیستی و ارائه به سازمان محیط زیست و اخذ مجوز های لازم کار خود را در اسرع وقت در منطقه سفید دشت شروع خواهد کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری چهارمحال و بختیاری در ادامه جلسه با اشاره به دستورالعمل یارانه دستمزد و رونمایی آن در جلسه اقتصاد مقاومتی تاکید کرد: طرح یارانه دستمزد امسال در 8 استان چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه وبویراحمد، لرستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی به صورت پایلوت اجرا می‌شود.

وی با بیان این‌که طرح یارانه دستمزد برای ایجاد و حفظ اشتغال در استان‌های پر بیکار در دستور کار قرار گرفته است، گفت: این طرح یکی از طرح‌های دولت در راستای سیاست‌های رونق بازار کار است که مقرر شده در استان‌هایی که نرخ بیکاری زیاد است، اجرا شود.

نصیری افزود: وزارت کار ضمن این‌که برای افزایش اشتغال پذیری و کاهش هزینه اشتغال، به بنگاه‌هایی که اشتغال موجود را حفظ کرده و از ریزش نیروی کار خودداری کرده‌اند، کمک می کند؛ از سویی نیز برای احیای اشتغال و فعالیت تمام عیار بنگاه‌ها اقدامات لازم را باید انجام دهد.

نصیری ادامه داد: متاسفانه آیین نامه طرح کارورزی و همچنین آیین نامه جدید یارانه دستمزد به خوبی اطلاع رسانی نشده اند و امید است که سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرح های مذکور را به خوبی به شرکت ها و کارگاهها اطلاع رسانی کند و حتی با فرستادن نماینده بتواند جزئیات طرح ها را به خوبی به شرکت ها تبیین کند.

در ادامه آقای کاظمی نماینده محترم مردم شهرستان های فارسان، کیار،کوهرنگ و اردل در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هر ابهام و مشکل اجرایی در زمینه طرح یارانه دستمزد را میتوانیم در کمیسیون های مختلف مجلس مطرح و مورد بررسی قرار دهیم.

کاظمی افزود: متاسفانه طرح کارورزی در سال قبل به صورت عملی اجرا نشده است و امید می رود طرح جدید یارانه دستمزد به صورت عملی و کامل در استان اجرا شود.

در این جلسه گزارشی از وضعیت موجود روند ارائه مجوز و تعیین زمین به منظور واگذاری به شرکت پارس ویستا توسط مدیر کل حفاظت محیط زیست، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری و... ارائه و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت ، همچنین طرح یارانه دستمزد و مشکلات اجرای طرح نیز تشریح و تبیین شد.

Prev Next
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید