گزارش خبری هشتاد و دومین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان چهارمحال و بختیاری


رئیس اتاق بازرگانی استان چهارمحال و بختیاری ضمن تشکر از حضور مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین جهاد دانشگاهی کشور در استان، اضهار داشت: باید در نظر داشت تغییر در هر سیستمی به خصوص سیستم‌های اجتماعی بسیار سخت است و نکته بسیار مهم این است که وزارت علوم به تنهایی نمی‌تواند مشکل ارتباط صنعت و دانشگاه را حل کند. وزارت علوم در بهترین حالت می‌تواند ابزارهای سیاستی را به سمت عرضه فناوری که دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی را تشویق و یا ملزم به ارتباط با صنعت می‌کند، باز طراحی و اجرایی کند.

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: با تغییر ساختار اقتصاد جهانی و اهمیت نوآوری به عنوان موتور محرک توسعه، ارتباط دانشگاه و صنعت به عنوان یک سیاست کارا در توسعه و پیشرفت کشورها مورد توجه سیاستمداران قرار گرفته است و در کشور ما نیز مسئله ارتباط میان صنعت و دانشگاه و اهمیت آن سال‌ها است که مورد توجه قرار دارد و علاوه بر آنکه سیاست‌هایی برای این مهم طراحی شده، تلاش‌های زیادی نیز برای ارتقای ارتباط صنعت و دانشگاه صورت گرفته است اما با این‌حال آنچه که در عمل شاهد هستیم عدم شکل گیری یک ارتباط نظام مند مناسب بین صنعت و دانشگاه در ایران است.

آیت اله احمدی ادامه داد : شرکت‌ها تنها ۵ درصد نیاز به فناوری خود را با تحقیق و توسعه درون شرکتی، ۸ درصد را با تحقیق و توسعه مشارکتی، ۱۵ درصد را با خرید دانش فنی از بنگاه‌ها و سازمان‌ها و متأسفانه ۷۱ درصد نیاز خود را با خرید ماشین‌آلات و ابزارها تأمین می‌کنند.

رئیس دانشگاه آزاد استان چهارمحال و بختیاری گفت: طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب دانشگاه ها باید مسائل مهم را مسئله یابی و حل کنند. همچنین توصیه ایشان به فعالان بخش صنعتی این بوده است که ازظرفیت دانشگاه ها استفاده کنند. ارتباط بین صنعت و دانشگاه می تواند مهمترین راهکار برای حل مشکلات در این حوزه باشد.

رحیمی افزود: بر اساس سند تحول عالی دانشگاه که به همت آقای دکتر تهرانچی ریاست دانشگاه آزاد منعقد شد، دانشگاه ها ملزم به ورود به بخش صنعت، معادن و سایر مسائل شده اند که بتوانند به حل مشکلات این حرفه ها بپردازند. دانشگاه های استان چهارمحال و بختیاری هم از نظر نیروی انسانی و آزمایشگاهی و هم از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری ظرفیت بالایی دارند.

وی خواستار عقد تفاهم نامه ای بین دانشگاه و اتاق شد که بر این اساس دانشجویان همزمان با تحصیل با ثبت نام در سامانه ای مشخص بتوانند در کنار صنعتگران تجربه نیز کسب کند.

جناب آقای دکتر محمدی، مدیر محترم شبکه پژوهشی و آزمایشگاهی سازمان مرکزی و مسئول رویداد گام دوم دانشگاه آزاد کشور : دانشگاه آزاد تلاش کرده است که گام دوم انقلاب اسلامی را بهتر بر دارد. دانشگاه آزاد یک شبکه عظیم آموزشی را ایجاد کرده است و اگر نتواند مشکل صنعت را حل کند قطعاً توسط این شبکه میتواند از سایر دانشگاه ها در این خصوص کمک بگیرد. طرح پویش در دانشگاه های آزاد آغاز شده است به این ترتیب دانشجویان با نظر صنعتگران در رشته هایی خاص که مورد تقاضای بخشهای صنعت است تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در همان صنعت مشغول به کار خواهند شد

ریاست جهاد دانشگاهی استان چهارمحال و بختیاری اضهار کرد: جهاد دانشگاهی دارای ظرفیت های مناسبی از نظر فرهنگی، آموزشی ، کشاورزی و ... است. با توجه به موافقت مرکز جهاد دانشگاهی کشور و نیز اتاق بازرگانی استان در صدد همکاری در زمینه های زیر با بخش صنعت و در راس آن اتاق بازرگانی استان هستیم:

1-    تولید بچه ماهی های سالم و مقاوم

2-    پرورش و اصلاح گیاهان دارویی

3-    آموزش و پژوهش در حوزه های گوناگون با توجه به نیاز سنجی

رضایی افزود : یکی از ظرفیت‌های مهم جهاد دانشگاهی کارآفرینی است. بیش از ۱۰۰ دوره تخصصی در جهاد دانشگاهی تشکیل شده است. با توجه به نیاز استان به اشتغال، می توان این همکاری را بین اتاق بازرگانی استان و جهاد دانشگاهی بیشتر کرد. در خصوص کارآفرینی باید اشاره کرد که جهاد در سال ۱۳۹۸ طرح ملی توسعه اشتغال خانگی را شروع کرده و متعهد شده است که 800 نفر را در این زمینه آموزش و توانمند کند. قطعاً جهاد دانشگاهی می‌تواند در زمینه‌های آموزشی مشاوره‌ای و توانمندسازی نیروهای استانی بسیار تاثیرگذار باشد، که البته نیاز به همکاری ها و کمک های اتاق بازرگانی استان نیز دارد

جناب آقای زارع، نماینده خانه صنعت، معدن و تجارت استان گفت : قطعاً پیشنهاد بسیار خوبی است که بتوان از پتانسیل های دانشگاهها در صنعت استفاده کرد و همچنین دانشگاه ها بتوانند از پتانسیل صنعت در موارد علمی خود استفاده کند.

زارع مشکلات صنعت را به صورت زیر ارائه داد:

1.نیاز به نیروی تخصصی ماهر در زمینه های صنعتی، حسابداری و سایر بخش‌های مربوط به صنعت

2. عدم استفاده از مدل های مناسب توسعه کسب و کار ها و مدل های مدیریتی

3- هزینه‌های سنگین تجهیزات آزمایشگاه علمی و کمبود فضاهای آزمایشگاهی در صنعت استان

۴- یکی از مهمترین مشکلات استان طرح های ایجادی در صنعت است. حدود ۱۲۰۰ طرح در صنعت در حال ایجاد است که یکی از بزرگترین مشکلات آن نداشتن طرح های توجیهی مناسب است.

وی ادامه داد؛ چالش های پیشرو برای تقویت رابطه صنعت و دانشگاه ها عبارتند از

1.نبود نقشه راه مشخص و عدم مدیریت زمانی صحیح

2.نیاز به تعیین شرح وظایف دوطرف

3. پیگیری مستمر تصمیمات و مصوبات جلسات برگزار شده. پیشنهاد می شود که کارگروه تخصصی بین دستگاه‌های مرتبط ایجاد شود که بتوانند این مسائل را پیگیری کنند.

کبیری، رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای استان:یکی از همکاری های مهم و کاربردی صنعت و دانشگاه را میتوان برگزاری المپیاد های الکترونیک و همچنین جوش نامید که به بهترین نحو برگزار شد. متاسفانه در چند سال اخیر استان از یک نرخ بالای بیکاری برخوردار بوده که باعث فاصله و شکاف بین کارگر و کارفرما شده است.

جناب آقای مهندس امیری، نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان: دانشگاه‌ها کلیاتی از جامعه را نشان می‌دهند. امروزه بخش صنعتی به دنبال کارگر و نیروی کار ماهر است و از طرف دیگر نیروی کار ماهر وجود ندارد. دانشگاه ها علاوه بر بخش تولید باید از نظر عملی و تجربی نیروی کار را آماده ورود به بازار کار کند. این مشکل فقط مربوط به دانشگاه‌ها نیست ، وزارت علوم باید این کار را به صورت جدی پیگیری کند. وقتی دانشگاه آزاد دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بالا در همه زمینه هاست نباید فقط به بخش صنعتی توجه کرد و باید همه بخش مورد توجه قرار بگیرد.

دبیر کل اتاق و مدیر اجرایی دبیر خانه شورای گفتگوی استان: اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی استان در حوزه های گوناگون فعالیت دارد .این مجموعه نماینده بخش خصوصی می باشد که دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بالایی است و رابطه بین دانشگاه و صنعت است. طبق فرمایشات رهبر انقلاب، علم،تجربه و صنعت اگر در کنار هم قرار بگیرند گام‌های بلندتر و موفقی تری برداشته خواهدشد. متاسفانه در ایران جای خالی بسیاری از صاحبان علم در کنارصنعت دیده می‌شود. نیروی کاری، باید علاوه بر علم نیازمند تجربه نیز می باشد. همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای، مجموعه دانشگاهی استان و اتاق بازرگانی استان به صورت اصولی و با پیگیری های مستمر می‌تواند باعث حل این مشکل در استان شوند و چه بسا استان تبدیل به الگویی در سطح کشور شود.

رضوی گفت: زمینه های بسیار مشترک بین اتاق بازرگانی استان و مجموعه دانشگاهی استان وجود دارد که بتواند شرایط فعالیت اقتصادی را رونق بیشتری دهند. وجودخلا بین مجموعه علمی و مجموعه عملی نتیجه مطلوبی را که مورد انتظاربوده در بر نداشته است. پیشنهاد این است که مشخص شود که زمینه فعالیت هر مجموعه چه زمینی است.

بنی مهدی، سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی استان گفت :اولین اولویت در جهاد دانشگاهی تولید بچه ماهی های سالم و مقاوم است که جهاد دانشگاهی آمادگی و توانایی انجام این امر را دارد. طرح این کار آماده و به مجلس ارائه شده و در حال پیگیری می باشد.دومین مورد مشکلاتی است که در بحث آب مصرفی شیلات داران و جود دارد،که طرحی به نام انتقال و بازخوانی آب و آبزی‌پروری مطرح شده است. سومین مبحث در خصوص بادام است که جهاد دانشگاهی طرحهایی را آماده کرده است.

کریمی مدیر شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: در یک دهه گذشته مقام اول تولید آبزیان کشور را احراز نموده ایم اما در سال ۹۲ و ۹۳ به دلیل بیماری vhs به رتبه دوم و سوم تنزل پیدا نمودیم .سال گذشته ۲۳ هزار و ۵۰۰ تن تولید ماهیان سردابی داشتیم اما امسال متاسفانه به دلیل کم‌آبی ۲۵ درصد کاهش خواهیم داشت. کمبود اعتبارات و زیرساختهای لازم و عدم اجرای مکانیزاسیون از مشکلات این حوزه است. وی ادامه داد آلودگی نفت سرخون یا پساب پتروشیمی لردگان نیز خسارت های زیادی به پرورش دهندگان ماهی تحمیل نموده است.

عرفان منش مدیر گروه پژوهشی فراورده های بیولوژیکی دامی جهاد دانشگاهی کشور : در حوزه خوراک و تولید ماهی قزل‌آلا خوراک و تولید حرفهای زیادی برای گفتن داریم. میکروارگانیسم ها ، استرس ، عوامل بیماری زا و عوامل دخیل در تولیدات ، میزان بروز بیماری در ماهیان سردابی کشور که چند برابر دنیاست و میزان باقیمانده آنتی‌بیوتیک در تولیدات ما که از سطح نرمال بالاتر است باعث شده صادرات دچار مشکل شود. به عنوان مثال کشور نروژ با تولید ۲ میلیون تن ماهی‌سالمون وصادرات به ۱۴۳ کشور در این زمینه بسیار خوب عمل نموده است

حبیبی معاون محترم اداره کل حفاظت محیط زیست استان : بهره وری از منابع آبی کم شده، تولید کاهش داشته و کیفیت تولید نیز پایین آمده است . تصفیه آب و پساب پرورش ماهی امکان استفاده بهینه از آب را افزایش و سهم تولید را بالا برده و باعث افزایش بهره‌وری می گردد اما متاسفانه روش های نوین برای تولید ماهیان سردابی بکار گرفته نمی شود که لازم است جهاد دانشگاهی این دانش را بومی‌سازی کند و روش های مناسب برای تصفیه آب پرورش ماهی به منظور حفظ کیفیت و افزایش تولید را به تولیدکنندگان ارایه دهد . همچنین شایسته است نظارت بر تولید و کیفیت غذای ماهی را جهاد دانشگاهی و جهاد کشاورزی مدیریت کنند .

عبداللهی رئیس محترم اتحادیه آبزی پروران استان چهارمحال و بختیاری : عدم ثبات اقتصادی و تغییر قیمت روزانه و عدم توجه مسئولین به این نوع از تولید باعث شده خروجی مناسبی نداشته باشیم . بهتر است اصلاح نژاد انجام شود و همچنین ساماندهی مزارع غیرمجاز پرورش ماهی در دستور کار قرار گیرد. استقلال اداره شیلات و تبدیل شدن به اداره کل شیلات استان در راستای خدمات مناسبتر به تولید کنندگان و افزایش تولید ماهیان سردآبی نیز، می تواند بسیار موثر باشد.

یزدانی مدیرکل محترم دفتر تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی جهاد دانشگاهی کشور: در زمینه تولید باید از تکنولوژی روز بهره ببریم. .وی ادامه داد برای ارتقای بهره‌وری آب لازم است فی مابین اتحادیه شیلات، جهاد دانشگاهی و جهاد کشاورزی با هدف بهبود چرخه تولیدات آبزیان و حفظ محیط زیست و منابع آب در چهار محور ، خوراک آبزیان ، استفاده از تکنولوژی روز ، اصلاح نژاد و ساماندهی مزارع تفاهم‌نامه ای منعقد گردد. یزدانی همچنین با اشاره به ظرفیت ها و فعالیت های ارزنده جهاد دانشگاهی ابراز امیدواری کرد زمینه مناسب جهت استفاده از این دانش و تکنولوژی باید فراهم شود.

.

Prev Next
برای ارسال نظر وارد سایت شوید