کمک به رفع موانع گذر اقتصاد ایران از شرایط تحریمی و رونق آن به یک تعامل دوسویه بخش خصوصی و دولتی نیازمند است تا اقتصاد پویا در کشور نمایان گردد.

آیت اله احمدی در هشتاد و یکمین نشست شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت چهارمحال و بختیاری ضمن گرامیداشت چهل وچهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و خاطره امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی گفت: فعالان عرصه های گواناگون مشکلات و مطالبات خود را از طریق اتاق بازرگانی با هم اندیشی بخش دولتی مرتفع می کنند. اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی بزرگترین پارلمان بخش خصوصی کشور و مشاور سه قوه بشمار می رود و حلقه رابط بین دولت و بخش خصوصی محسوب می گردد.

رئیس اتاق بازرگانی استان چهارمحال و بختیاری گفت: این استان با کمتر از یک درصد وسعت کشور ،یک میلیون و۵۰۰ هزارتن تولیدات محصولات کشاورزی را تولید می‌کند که این میزان سهم بالایی در صادرات، تامین امنیت غذایی و تامین مایحتاج روزانه مردم دارد و ۲۵درصد اشتغال استان مربوط به کشاورزی است و ۲۵۰ هزار هکتار از سطح وسعت استان را اراضی کشاورزی تشکیل می‌دهدکه سالانهنیمی از این میزان زیرکشت قرار می‌گیرد.

احمدی تغییر الگوی کشت، توسعه فعالیت در حوزه گیاهان دارویی، توسعه گلخانه‌ها، توسعه صنعت دامپروری و کشت‌هایمتراکم در استان را به عنوان یک فرصت برشمرد و افزود: با توجه به شرایط خشکسالی و کاهش منابع آبی توسعه فعالیت‌های کشاورزی مبتنی بر استفاده از فناوری روز دنیا را داشته باشیم و از ظرفیت کشاورزی برای افزایش تولید ناخالص استان استفاده کنیم.

او افزود: بی شک کمک به رفع موانع گذر اقتصاد ایران از شرایط تحریمی و رونق آن به یک تعامل دوسویه بخش خصوصی و دولتی نیازمند است تا اقتصاد پویا در کشور نمایان گردد.

آیت اله احمدی اضافه کرد: تعیین حق آبه بخش کشاورزی ، افزایش تسهیلات این بخش همانند راه اندازی شهرک های تخصصی کشاورزی مانند شهرک تخصص بادام ، طرح های نیمه تمام و نیز انتقال آب طرح های نیمه تمام کشاورزی از جمله مطالبات بحق در بخش کشاورزی است که انتظار می رود مسولان امر در این خصوص اهتمام ویژه ای داشته باشند.

رئیس اتاق بازرگانی گفت: کمک به تامین مالی تولید و کارآفرینی و افزایش پرداخت تسهیلات به بخش‌های مختلف مهمترین خواسته بخش خصوصی است که باید بدور از بروکراسی های سخت انجام گیرد . تحقق این مطالبات بدون شک کمک به افزایش تولیدات داخلی با لحاظ نمودن شعار سال خواهد بود.

وی سیاست های کلان اقتصادی بر تغییر و نوسان قیمت های نسبی و شاخص سودآوری محصولات بخش کشاورزی بسیار موثر دانست و افزود: به دلیل تأثیرپذیری متغیرهای اقتصادی از شرایط و نوسان های موجود دریک اقتصاد و اهمیت بخش کشاورزی در اقتصاد ایران به عنوان یک بخش تولیدی وآثار نامطلوب بی ثباتی قیمت ها بر متغیرهای کلیدی بخش کشاورزی ، این مساله باید به دقت مورد توجه دولت مردان قرار گیرد.

آیت اله احمدی بیان داشت : در شرایط امروز کمک دولت و راهبری هوشمند آن می تواند در شرایط بحران ، تصمیمات موثری اتخاذ کند. تزریق منابع در مسیر صحیح و موثر، افزایش توانایی تامین منابع، انطباق منابع با نیازهای موجود کشاورزان ، تقویت ظرفیت‌های بخش کشاورزی و تامین نهاده های دامی به منظور افزایش و جهش تولید ملی ضروری است .

Prev Next
برای ارسال نظر وارد سایت شوید