هفتاد و سومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی

از اقدامات مهم و اساسی کشور در دستیابی به اهداف سند چشم انداز، بهبود فضای کسب و کار و رقابتی نمودن آن در کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت : وجود نرخ بالای بیکاری و رهایی از آن، مستلزم تقویت عرضه در اقتصاد است؛ که با توجه به قوانین و مقررات دست و پا گیر، سختی اجازه و ایجاد کسب و کار ، سرمایه و تسهیلات حمایت از تولید، در فعالیت های غیر تولیدی مورد استفاده قرار گرفته و سبب رشد تقاضا و افزایش سطح عمومی قیمت ها شده است.

آیت اله احمدی افزود: اهمیت سرمایه در کشورهای در حال توسعه بیش از کشورهای توسعه یافته است زیرا کشورهای در حال توسعه به منظور بهبود فضای کسب و کار و ایجاد اشتغال که محرک رشد اقتصادی است، دچار کمبود سرمایه هستند.

وی افزود :تاثیر فضای کسب و کار مساعد، بر افزایش جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، ایجاد اشتغال و رشد تولید ناخالص داخلی مشهود است. و شاخص فضای کسب و کار، مهمترین شاخص اقتصادی در رشد و شکل گیری بخش خصوصی و افزایش رشد اقتصادی جامعه است.

احمدی محیط مساعد کسب وکار به عنوان یکی از عوامل اصلی و مؤثر بر رشد اقتصادی و تولید کالا و خدمات دانست و افزود: محیط کسب وکار در قالب محورهای مختلفی نظیر مقررات زدایی و کیفیت مقررات گذاری، افزایش رقابت پذیری، تضمین حقوق مالکیت، تضمین امنیت سرمایه گذاری، دولت الکترونیک و ایجاد پنجره واحد، مبارزه با فساد اداری و افزایش شفافیت، فرآیند تصویب و تدوین قوانین اقتصادی و شاخص های بین المللی ارزیابی کسب وکار بررسی می شود.

وی اظهار داشت: در ماده 14 قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار به منظور تعامل مستمر با فعالان اقتصادی اعم از کارفرمایی و کارگری و تلاش برای حل مشکلات آنان آمده است که رؤساء و مدیران کل دستگاه های اجرائی و قضائی ، باید یکی از معاونان خود را به عنوان مسئول بهبود محیط کسب و کار تعیین و معرفی نمایند.

احمدی گفت: در ماده 25 همین قانون آمده است وجه التزام قطع برق یا گاز یا خدمات مخابرات در متن قراردادهای این ادارات باید پیش بینی شود. آئین نامه اجرایی این ماده نیز آماده شده که باید به تصویب هیات وزیران رسیده و عملیاتی گردد.

رئیس اتاق بازرگانی استان اضافه کرد : بدون شک تلاش در جهت اجرایی شدن قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و نیز قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در افزایش سرمایه گذاری و کاهش معضل بیکاری نقش مهمی ایفا خواهد نمود .

آیت اله احمدی در پایان ابراز امیدواری کرد بستر لازم برای تسهیل محیط کسب وکار از طریق حفظ ثبات اقتصادی، عدم تغییر قوانین و مقررات، حمایت مؤثر از بنگاه ها به ویژه بنگاه های کوچک و متوسط، دسترسی آسان، شفاف و بی دغدغه به منابع تأمین مالی، افزایش شفافیت در عملکرد دولتی، کاهش بار مقررات مربوط به کسب وکارها فراهم شود تا بتوانیم با همکاری سایر دستگاه های اجرایی و قضایی دولتی و بخش خصوصی در تحقق شعار سال مبنی بر تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها موثر واقع شویم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: پرورش همزمان ماهیان سردآبی و گرمابی در کارون۴وارد فاز مطالعاتی شده است و چنانچه پرورش آزمایشی ماهیان موفقیت‌آمیز باشد مجوز راه‌اندازی این طرح از سوی سازمان محیط زیست صادر شود.

الله‌کرم نصیری روز یکشنبه در این نشست افزود: مجری این طرح سازمان دامپزشکی است که با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان مباحث تخصصی و فنی آن در حال اجرا است.

وی در ادامه با انتقاد از نحوه جذب تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در استان اظهار داشت: با وجود ظرفیت‌های بی‌شمار در بخش خدمات و گردشگری استان، روند جذب تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در استان مطلوب نیست و باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

نصیری همچنین بر انتخاب کارشناسان توانمند برای بررسی طرح‌های اشتغالزایی استان در کمیته فنی تاکید کرد و گفت: کارشناسانی که عضو کمیته فنی طرح‌ها هستند باید از شرایط و توانمندی‌های لازم برخوردار باشند تا بتوان طرح‌هایی که از توجیه فنی خوبی برخوردار هستند به مرحله اجرا گذاشته شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در بخش گردشگری در شهرستان‌های سامان، لردگان و کوهرنگ می‌توان طرح‌های خوبی در روستاها راه‌اندازی کرد و داوطلب هم وجود دارد اما می‌طلبد کارشناسی طرح‌ها بیش از پیش انجام شود.

نصیری از اعلام آمادگی ۲ سرمایه‌گذار برای راه‌اندازی پارک اوره لردگان نیز خبر داد و تصریح کرد: در حال توان‌سنجی سرمایه‌گذاران هستیم و به محض اینکه سرمایه‌گذار مشخص شود برای دریافت زمین معرفی می‌شود.

وی با تاکید بر اعلام زمان خاموشی به واحدهای تولیدی استان از سوی شرکت توزیع نیروی برق، خاطر نشان کرد: اگر هماهنگی در این رابطه افزایش پیدا کند و واحدهای تولیدی برنامه‌ریزی کنند خسارت کمتری وارد می‌شود.

گفتنی است؛ در این نشست به بررسی چگونگی پرورش تولید همزمان ماهیان سردآبی و گرمابی در کارون ۴، نحوه جذب تسهیلات روستایی و عشایری، راه‌اندازی پارک اوره لردگان، بررسی موانع احداث شهرک تخصصی کشاورزی در منطقه خانمیرزا و مشکل تامین آب شهرک صنعتی شهرکرد پرداخته شد.

Prev Next
برای ارسال نظر وارد سایت شوید