عامل بیش از 70 درصد مشکلات اقتصادی کشور، خودتحریمی‌ داخلی است
شنبه, 02 اسفند 1399 08:19 تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان چهارمحال و بختیاری معاونت استانها مظفر علیخانی استانداری استان چهارمحال و بختیاری اقبال عباسی اتاق بازرگانی شهرکرد اتاق بازرگانی ایران صادرات صادرکننده نمونه خود تحریمی بازگشت ارز

معاون استان‌ها و تشکل‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: طبق ارزیابی موسسات علمی در سال جاری بیش از 70 درصد از مشکلات اقتصادی کشور مربوط به خودتحریمی‌های داخلی و تنها 30 درصد متأثر از شیوع کرونا و تحریم‌‌های خارجی است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی شهرکرد :معاون استان‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: ۷۰ درصد مشکلات برای امر صادرات مربوط به خودتحریمی‌های داخل کشور است، متاسفانه شاهد صدور بخشنامه‌های غیرکارشناسی و ساعتی در حوزه تولید و صادرات هستیم.

مظفر علیخانی در آئین تجلیل از صادرکنندگان نمونه چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: فلسفه برگزاری آئین روز ملی صادرات آسیب‌شناسی صادرات، سیاست‌گذاری در حوزه ارز و صادرات، تدوین و ارائه راهکار در بحث افزایش صادرات، معرفی الگوهای موفق صادراتی به جامعه و صادرکنندگان جوان و فرهنگ‌سازی در این امر است.

معاون استان‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور درآمد ارزی و بازگشت ارز به چرخه اقتصادی را یکی از کارکردهای صادرات در کشور عنوان کرد و گفت: کارآفرینی، تولید و توزیع ثروت، برقراری عدالت اجتماعی، ایجاد اشتغال، افزایش درآمد مردم جامعه و ... از دیگر کارکردهای صادرات است.

وی با بیان اینکه به‌علت خودتحریمی داخلی، مشکلات ناشی از کرونا و تحریم‌های ظالمانه شاهد کاهش صادرات از کشور در چند سال اخیر بودیم، خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد مشکلات برای امر صادرات مربوط به خودتحریمی‌های داخل کشور است، متاسفانه شاهد صدور بخشنامه‌های غیرکارشناسی و ساعتی در حوزه تولید و صادرات هستیم، این مسئله موجب اختلاف بین سیاست‌گذاران و فعالان اقتصادی در کشور می‌شود.

علیخانی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی، یادآور شد: کارآفرینی، درون‌زایی اقتصاد، برون‌گرایی و مردمی کردن اقتصاد از کلیدواژه‌های مهم در این سیاست‌های ابلاغی است، دولت باید دست از تصدی‌گری در اقتصاد بردارد و تنها در این حوزه سیاست‌گذار باشد.

معاون استان‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور با بیان اینکه در سال گذشته تنها هشت میلیون دلار صادرات نفت از کشور داشتیم و این رقم امسال نیز کاهش داشت، افزود: بنابراین واردات مواداولیه، تامین نهاده‌های مورد نیاز بخش‌های تولیدی، واردات تجهیزات، گسترش رفاه، مبارزه با کرونا و ... توسط فعالان اقتصادی در کشور انجام شد، همچنین این قشر نقش موثری در مبارزه با جنگ اقتصادی در کشور داشتند.

وی با تاکید بر اینکه تجربه نشان داده است که دولت کافرمای خوبی نیست، تصریح کرد: معمولا مذاکرات سیاسی کشورها برای کسب منافع اقتصادی است، دولت برای موفقیت در اقتصاد به بخش خصوصی اعتماد و برای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌ها با فعالان بخش خصوصی مشورت کند.

علیخانی ادامه داد: متاسفانه در زمان گرانی اجناس، کمبود در بازار و مشکلات اقتصادی انگشت اتهام به سمت تولیدکننده نشانه گرفته می‌شود، در حالیکه این افراد به مسئولیت‌های اجتماعی خود به‌خوبی عمل می‌کنند و در کارهای خیری و عام‌المنفعه نیز در کنار فعالیت‌های اقتصادی شرکت دارند.

معاون استان‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور با اشاره به اینکه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نمونه در کشور باید به مردم معرفی شوند، گفت: این اشخاص نیز باید همانند مفاخر علمی، هنری و ... مورد تجلیل قرار بگیرند.

وی توضیح داد: اعتماد و سرمایه اجتماعی یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، در حال حاضر به این دو مقوله بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم و باید اعتمادسازی کنیم، امروز تولید ثروت در جامعه با امر صادرات و سرمایه‌گذاری محقق می‌شود.


Prev Next
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید