بازگشت ارز حاصل از صادرات که از معضلات بسیار مهم صادرکنندگان خاصه طی روزهای اخیر است
شنبه, 12 مهر 1399 05:33 شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استاندار رئیس اتاق شهرکرد آیت اله احمدی بادام مشکلات بخش خصوصی برگشت ارز حاصل از صادرات پسماند شهرکرد استان چهارمحال و بختیاری زیر ساخت ارتباطی

شصت و پنجمین نشست و هفتمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان چهار محال و بختیاری در سال 99 با حضور اعضای شورای گفتگو و نمایندگانی از بخش خصوصی و دولتی در محل اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و همچنین به صورت آنلاین پس از تلاوت آیات قرآن و گرامیداشت هفته دفاع مقدس برگزار شد.

شصت و پنجمین نشست و هفتمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان چهار محال و بختیاری در سال 99 با حضور اعضای شورای گفتگو و نمایندگانی از بخش خصوصی و دولتی در محل اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و همچنین به صورت آنلاین پس از تلاوت آیات قرآن و گرامیداشت هفته دفاع مقدس برگزار شد.

پیش از دستور:

سخنان دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و رئیس اتاق بازرگانی استان

آیت الله احمدی ضمن عرض خیر مقدم خدمت مهمانان این نشست و با تاکید بر زنده نگه داشتن یاد و خاطرات شهدای جنگ تحمیلی و تبریک هفته دفاع مقدس گفت: شهدا آّرزوی این ملت هستند و جایگاه والای ملت ایران مرهون فداکاری های این بزگواران است.

رئیس اتاق بازرگانی در ادامه گفت: به واسطه گسترش بیش از حد ویروس منحوس کرونا و افزایش آمار مبتلایان به این ویروس طی روزهای اخیر و دستور ستاد کرونا ، جلسات ، لغو یا باحفظ پروتکل ها و بصورت محدود برگزار می گردد و در این رابطه جلسه امروز نیز همزمان بصورت وبیناری با آدرس فضای مجازی اعلام شده نیز برگزار می شود. لذا از این باب با کاستن موضوعات مطروحه و سقف محدود برای جلسه ، تقاضا داریم در جلسات بعدی آن دسته از اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که برایشان مقدور است از طریق سایت وبیناری اعلام شده بصورت مجازی در این جلسه شرکت نمایند.

وی همچنین با اشاره به برگزاری آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان گفت: خواهشمندم اطلاع رسانی لازم از سوی دستگاههای مرتبط با فعالان اقتصادی و صادر کنندگان جهت ثبت نام کاندیداهای این مراسم از طریق سایت بیست و چهارمین همایش بزرگداشت روز صادرات اتاق بازرگانی تا 15 مهرماه جاری صورت پذیرد.

در ادامه احمدی دو مسئله مهم بخش خصوصی را به شرح زیر مطرح نمود:

نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی موجب شده است تا فروش بادام در چهارمحال و بختیاری به صورت خام فروشی انجام شود.

بادام چهارمحال و بختیاری توسط تجار هندی به صورت خام خریداری می شود و به هندوستان ارسال و در این کشور بسته بندی می شود و ارزش افزوده آن نیز برای هند ایجاد می شود. لذا شایسته است اهتمام لازم در خصوص راه اندازی شهرک تخصصی فرآوری بادام در شهرستان سامان و زمینه سازی لازم جهت جذب سرمایه گذاران در این بخش انجام تا از خام فروشی بادام جلوگیری شود.

در این راستا به دنبال پیگیری‌های یکساله‌ این اتاق جهت راه‌اندازی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان بادام استان که جای این تشکل برای تولید ، توسعه و فروش بادام در استان و کشور خالی بود برای نخستین بار در سطح کشور توسط اتاق بازرگانی شهرکرد طی روزهای گذشته تاسیس و شروع به فعالیت نمود و در صدد هستیم این انجمن را با پایلوت استان چهارمحال و بختیاری ملی نماییم.

از طرفی می توان با ارائه بادام در بورس کالایی باعث ایجاد عرضه و تقاضای واقعی و كشف قیمت عادلانه این محصول شد تا سهم كشاورز و عایدی بادام كاران از قیمت صادراتی بادام افزایش یابد . همچنین با عرضه بادام در بورس كالا می توان حلقه های مفقوده در زنجیره تولید بادام را پیدا و به هم متصل نمود.

عرضه بادام در بورس كالا باعث حذف دلالان از این عرصه و سود بیشتر بادام كاران از محل فروش محصول می شود. همچنین شفافیت قیمت ها و معامله در فضای مطمئن از دیگر مزایای عرضه بادام در بورس هستند.

بازگشت ارز حاصل از صادرات که از معضلات بسیار مهم صادرکنندگان خاصه طی روزهای اخیر است

متاسفانه هر روز شاهد تعلیق تعداد جدیدی از کارت های بازرگانی صادرکنندگان هستیم و به تبع آن کاهش رونق تولید و ایجاد خلل در امر صادرات و بیکار شدن تعداد قابل توجهی از کارگران و فعالان اقتصادی و صادراتی.

برخی از شرکت‌های بزرگ و فعال که دارای نیروی کار زیادی می باشند و در گمرکات مختلف مشغول ارایه اظهارنامه صادراتی یا وارداتی هستند بدلیل عدم رفع تعهد ارزی دچار سردرگمی گردیده و بسیاری از آنها با مشکلات عدیده ای نظیر بلوکه شدن محصولات صادراتی و وارداتی درگمرکات و بعضا از بین رفتن سرمایه، وقت و انگیزه آنها خواهد شد که همین امر باعث کاهش چشمگیر صادرات غیرنفتی و عدم تمایل به صادرات شده است. از طرفی استحضار دارید که رونق صادرات و واردات زمینه ساز ایجاد رقابت و رونق تولید می گردد و در سالی که مزین به جهش تولید است باید تلاش همه جانبه ی دولتمردان به سمتی باشد که مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه علیه کشور را برای تولید کنندگان و صادرکنندگان به حداقل برسانند نه اینکه با ایجاد و پافشاری بر قوانین دست و پاگیر و سختگیرانه ، شرایط نابسامانی را برای فعالان اقتصادی ایجاد نمایند.

دستور جلسه1:

بررسی مشکلات زیر ساختهای ارتباطی استان

با توجه به مصوبه جلسه قبل شورای گفتگو مبنی بر تشکیل جلسه در خصوص مشکلات زیر ساخت های ارتباط مخابراتی استان و تصمیم گیری نهایی با حضور استاندارمحترم، جلسه مذکور به نشست شورای گفتگو موکول شد.

در ابتدا مدیرعامل شرکت مخابرات استان چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: جلساتی را برگزار کردیم و با توجه به پیگیری های انجام شده فقط درصد کمی از مشکلات رفع شده است.

آقایی ادامه داد: طرح رومینگ ملی در چهارمحال و بختیاری اجرا می‌شود که در این طرح تجهیزات مشترک اپراتورهای مخابراتی مختلف نیاز به راه‌اندازی ایستگاه جداگانه ندارند بلکه با همان تجهیزات خدمات مشترک ارائه می‌شود.

وی افزود: حجم دیتای مصرفی شهرکرد طی دو ماه گذشته سه برابر و در برخی مناطق استان 2.7 درصد افزایش یافته که این موضوع می‌طلبد علاوه بر راه‌اندازی سایت‌های جدید، سایت‌هایی هم که جمع‌آوری شده بودند دوباره احیا شوند که طی دو ماه آینده تجهیزات لازم به استان وارد می‌شود.

آقایی بیان کرد: سایت مخابراتی 13 آبان شهرکرد از 2 سال پیش آماده راه‌اندازی است اما به دلیل وجود اعتراض‌های مردمی، نمی‌توانیم آن را راه‌اندازی کنیم در حالی که هزینه اجاره محل برای آن پرداخت می‌شود.

آقایی تصریح کرد: چهار مکان در شهرکرد برای احداث سایت یک اپراتور از طریق سازمان سیما و منظر شهرداری شهرکرد در نظر گرفته شد و سایت این اپراتور در پارک تهلیجان احداث نشد و در مجتمع ادارات طالقانی راه‌اندازی شد. سازمان تنظیم مقررات به وسیله درایوتست، نقشه مناطق مختلف با میزان پوشش‌دهی مخابراتی را نشان می‌دهد و در صورت عدم پوشش‌دهی از اپراتور درخواست پوشش‌دهی می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت مخابرات چهارمحال و بختیاری گفت: هم‌اکنون ۲۳ قسمت در استان به‌عنوان نقطه کور در آنتن‌دهی موبایل و اینترنت شناسایی شده است.

فیروز آقایی تاکید کرد: از این تعداد ۱۱ نقطه در شهرکرد، سهنقطه در هفشجان و ۹ نقطه در نقاط حیاتی چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

مدیر عامل شرکت مخابرات پیشنهاد کرد جلسه اختصاصی مربوط به تک تک سایت هایی که مشکل آنتن دهی دارند برگزار شود و دستگاه‌هایی که باید همکاری‌های لازم را داشته باشند به این جلسه دعوت و متعهد شوند تعهدات مربوطه را انجام دهند.

در ادامه اله بخشی، عضو هیئت رئیسه اتاق و نماینده بخش خصوصی در کارگروه بررسی مشکلات زیر ساخت های مخابراتی استان گفت: در آخرین جلسه مورخ 24 شهریور که در فرمانداری تشکیل شد که متاسفانه مدیرعامل مخابرات و مدیرکل ارتباطات و فناوری استان حضور نداشتند.

وی ادامه داد: ۱۴ تا ۱۵ منطقه‌ای که آنتن دهی ضعیف داشتن هنوز هم مشکلات قبلی را دارند.

اله بخشی با انتقاد از مدیران قبلی افزود: اگر مدیر یا مسئولی متخلف است به طور شفاف معرفی شود.

وی تاکید کرد: مشکل آنتن دهی ضعیف شهر هفشجان با پیگیری‌های زیاد حل و فصل شده است.

نماینده بخش خصوصی در کارگروه رفع مشکلات آنتن‌دهی مخابرات افزود: مشکلات آنتن‌دهی تلفن همراه و اینترنت از طرف مدیران به طور جدی پیگیری نمی شود و ما حتی در ساختمان استانداری هم مشکل آنتن دهی تلفن همراه را داریم.

نماینده فرمانداری شهرستان شهرکرد نیز در این جلسه گفت : کمیته تخصصی به منظور رفع مشکلات مخابرات و اینترنت در مرکز استان تشکیل شده و از ابتدای سال حدود ۹ جلسه تشکیل داده‌ایم.

وی ادامه داد: در این جلسات پیشنهاداتی ارائه شده و متاسفانه برخی از مصوبات هنوز اجرایی نشده است.

حبیبی افزود: در جلسه 29/06/99 مقرر شد شرکت همراه اول ۱۵ نقطه ای که مشکل آنتن دهی در مرکز استان را دارند ظرف فرصت یکماه تعیین تکلیف کند.

وی تاکید کرد: به شرکت ایرانسل فشار آوردیم که مشکلاتی که در شهر شهرکرد و شهرهای اطراف وجود دارد را حل و فصل کند که خوشبختانه ۴ مورد به نتیجه رسید و 3 مورد نیز در حال پیگیری است.

حبیبی افزود: متاسفانه همراه اول در جایی اقدام به نصب دکل کرده است که مشکل دار بوده و مشخص است که اعتراضات مردمی را به همراه دارد.

نماینده فرمانداری در ادامه با انتقاد از شرکت مخابرات گفت: جلسات تخصصی به صورت برنامه ریزی شده در فرمانداری برگزار می شود و ما دستگاههای مختلف را جهت همکاری با مخابرات دعوت میکنیم اما متاسفانه خود این شرکت به طور جد پیگیر حل مشکلات نمی باشد.

در ادامه مدیر کل ارتباطات و فناوری استان نیز در این جلسه گفت: در جلسات تخصصی که برگزار شده ۸۲ تصمیم گرفته شده که تعدادی از آنها متاسفانه اجرایی نشده است.

بلالی افزود: ما به عنوان دستگاه ناظر از اپراتورهای فعال درخواست می‌کنیم که براساس درایو تست ارائه شده مشکلات آنتن‌دهی تلفن همراه را حل و فصل کنند ولی مشکل دیگری که وجود دارد این است که سایت های BTS توسط بعضی از مردم تخریب می‌شود.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در خصوص اعتراضات مردمی جهت مشکل زا بودن تشعشعات دکل های BTS قرار است، جلساتی را با حضور صدا و سیما، نماینده رسمی سازمان انرژی اتمی به عنوان تنها مرجع رسمی نظر دهنده در مورد تشعشعات، برگزار کنیم و اطلاعات مناسبی را به صورت شفاف به مردم در این خصوص ارائه دهیم.

بلالی همچنین با انتقاد از عدم همکاری ارگانهای دولتی افزود: اپراتورهای تلفن همراه حاضرند با نظر کارشناس رسمی دادگستری محل هایی را در ارگانهای دولتی اجاره کنند و دکل های مورد نظر جهت بهبود سرویس های قابل ارائه به مردم را نصب کند ولی این در حالی عملیاتی خواهد شد که مدیران دستگاه‌ها همراهی و همکاری لازم را داشته باشد

وی با بیان اینکه برخی تخریب‌های سایت‌های مخابراتی عمدا توسط برخی مردم صورت می‌گیرد، یادآور شد: 195 میلیارد تومان پروژه ارتباطات و فناوری از اعتبارات ملی اجرا شده و 165 کیلومتر فیبرنوری در روستاها انجام شده است.

در ادامه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری با اشاره به وضعیت مناسب پوشش تلفن همراه به نسبت به دیگر استانها گفت: باید دکل‌های مخابراتی جانمایی مناسب شوند و فواصل آن‌ها رعایت و موجب اعتراضات مردم نشوند.در پارک تهلیجان و میدان کوهرنگ شهرکرد نیز می توان سایت مخابراتی نصب و راه‌اندازی شود.

نصیری تاکید کرد: کارگروه رفع مشکلات مخابراتی استان در معاونت عمرانی استانداری با حضور مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، مدیرعامل شرکت مخابرات، فرماندار شهر شهرکرد و جناب آقای الله بخشی نماینده بخش خصوصی تشکیل و موارد فوق در همین کارگروه به جمع بندی نهایی برسد.

وی ادامه داد: مکان‌های عمومی فراوان جهت نصب دکل ها وجود دارد که باید در این کارگروه مطرح شود و در صورت وجود مشکل با حضور دستگاه ها حل و فصل و بررسی شود.

در ادامه معاون عمرانی استانداری نیز با انتقاد از درخواست های نامتعارف مبلغ اجاره محل های جانمایی دکل های BTS گفت: دستگاه‌های دولتی باید همکاری های لازم با شرکت مخابرات را داشته باشند.

نظری افزود: انشالله با برنامه‌هایی که در مورد آگاه سازی مردم از بی ضرر بودن تشعشعات دکل‌ها داریم امیدواریم فرهنگ‌سازی مناسبی انجام شود که دیگر شاهد تخریب این دکل ها در مناطق مختلف نباشیم.

وی ادامه داد: در مورد سایت هایی که به جمع بندی نهایی در مورد نصب دکل نرسیده‌ایم، جلسات کارگروه را به منظور بررسی نهایی در حوزه معاونت عمرانی استانداری تشکیل خواهیم داد.

دستور جلسه2:

بررسی نهایی روند اجرای طرح پسماند های صنعتی و عادی استان

در ابتدای این موضوع مدیرکل حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از روند کند اجرای تعهدات شرکتهای طبیعت پاک زاگرس و پارس ویستا گفت: حدود ۵ سال پیش مجوز ارزیابی زیست محیطی شرکت طبیعت پاک زاگرس صادر شد و این شرکت متعهد شد که ظرف مدت یک سال به بهره‌برداری برسد، ولی بعد از مدتی به این نتیجه رسیدند که از نظر مالی نمی‌توانند به تعهدات خود پایبند باشند و این در حالی است که بعد از گذشته پنج سال نیز پیشرفتی حاصل نشده است.

احمدی ادامه داد: شرکت پارس ویستا هم اکنون مجوز ارزیابی زیست‌محیطی را گرفته است و در حال بررسی نهایی این ارزیابی می باشیم که مقرر شده است با توجه به تجربیات قبلی مجوز به صورت یک ساله داده شود و در صورتی که پیشرفت کار ایده‌آل بود به صورت سه سال تمدید شود.

در ادامه معاون عمرانی استانداری نیز گفت: آخرین مهلت داده شده به شرکت طبیعت پاک زاگرس نیز به اتمام رسیده است و هم اکنون طبق قانون و بر اساس نظر کارشناس رسمی دادگستری بعد از پرداخت هزینه کرد این شرکت در پروژه مذکور سرمایه‌گذار جدید و یا شهرداری شهرکرد می‌تواند کار را به عهده بگیرد.

نظری همچنین در مورد شرکت پارس ویستا گفت: به این شرکت بر اساس ارائه گزارش ارزیابی زیست محیطی مجوز یکساله سرمایه‌گذاری داده خواهد شد و در صورت موفقیت به صورت 3 ساله تمدید خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری نیز به مسوولیت شهرداری‌ها در جمع‌آوری پسماند خانگی تاکید کرد و گفت: از پنج سال پیش قرار بود یک شرکت خصوصی نسبت به احداث طرح شهرک بازیافت زباله‌ شهرکرد اقدام کند.

وی افزود: اکنون مشخص شد این کار از توان آن شرکت خارج است و باید ادامه طرح را به یک سرمایه‌گذار قوی‌تر مانند شهرداری واگذار کرد.

نصیری تصریح کرد: به‌زودی موافقت اصولی یک‌ساله برای راه‌اندازی یک مرکز جمع‌آوری و بازیافت زباله صنعتی در استان برای یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی ( شرکت پارس ویستا) صادر خواهد شد.

وی یادآور شد: به هر دلیلی که سرمایه‌گذار بخش خصوصی در این مدت نتواند به تعهدات خود عمل کند، سرمایه‌گذار دیگری مشخص و جایگزین خواهد شد.

در این نشست پس از بحث و تبادل نظر مصوبات زیر به تصویب رسید :

1-      مقرر شد کارگروه رفع مشکلات مخابراتی استان در معاونت عمرانی استانداری با حضور مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، مدیرعامل شرکت مخابرات، فرماندار شهر شهرکرد و جناب آقای الله بخشی نماینده بخش خصوصی تشکیل و موارد و مشکلات در همین کارگروه به جمع بندی نهایی برسد و گزارش اقدامات به شورای گفتگو ارسال و. اطلاع داده شود.
2-    موافقت اصولی یک‌ساله برای راه‌اندازی مرکز جمع‌آوری و بازیافت زباله صنعتی در استان برای شرکت پارس ویستا صادر شود و در صورتی که به هر دلیلی این شرکت در این مدت نتواند به تعهدات خود عمل کند، سرمایه‌گذار دیگری مشخص و جایگزین خواهد شد و در صورت انجام تعهدات در موعد مقرر مجوز به صورت 3 ساله تمدید خواهد شد و نتایج اقدامات به شورای گفتگو ارائه گردد.

3-    .با توجه به اینکه شرکت طبیعت پاک زاگرس تعهدات خود را در موعد مقرر انجام نداده است؛ مقرر شد شهرداری شهرکرد طی تفاهم نامه ای در محل استانداری و با حضور معاونت عمرانی استانداری و شرکت طبیعت پاک زاگرس و با نظر کارشناس رسمی دادگستری پس از تسویه هزینه کرد شرکت مذکور در 5 سال گذشته، عملیات بازیافت زباله های عادی را به دست بگیرد و نتایج اقدامات و گزارش های مربوطه به شورای گفتگو ارائه و ارسال گردد.

Prev Next
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید