رئیس اتاق بازرگانی استان توسعه و حمایت از شرکت های دانش بنیان و فناور به عنوان بازوان توانمند اقتصاد را با نیازسنجی داخلی و خارجی زمینه ساز جهش تولید دانست
سه شنبه, 03 تیر 1399 09:25 شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان چهارمحال و بختیاری مدیریت پسماند شرکت های فن آور پارک علم و فناوری اتاق بازرگانی شهرکرد اتاق بازرگانی ایران استانداری محیط زیست

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی استان : رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی شهرکرد در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیه و روز اصناف گفت:

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی استان : رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی شهرکرد در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیه و روز اصناف گفت :اصناف، بزرگترین بخش نظام اقتصادی کشور و از جمله بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط به شمار می ‌روند که بخش اعظمی از نظام تولید، توزیع و خدمات را به خود اختصاص داده ‌اند. همچنین، با توجه به گستره اصناف در کشور، آنها علاوه بر ایفای نقش مؤثر در عرصه اقتصادی، در مسائل اجتماعی و فرهنگی نیز نقش مهمی ایفا می‌ کنند. در طول تاریخ این مرز و بوم، قشر زحمتکش و خدوم اصناف با برخورداری از روحیه مذهبی و پایبندی به اصول و ارزش‌های دینی کارنامه درخشانی را از خود بر جای گذاشته و همراه با مولفه‌های ارزشی همچون امانت، انصاف و عدالت بوده‌اند.

آیت اله احمدی در راستای دستور جلسه شورا ادامه داد: جهش تولید بدون توجه به فناوران تحقق نمی یابد و می توان توسعه و حمایت از شرکت های دانش بنیان و فناور به عنوان بازوان توانمند اقتصاد را با نیازسنجی داخلی و خارجی زمینه ساز جهش تولید دانست. حفظ بازار موجود و نیز بسترسازی تحقق جهش تولید بدون فناوران میسر نمی شود که حذف فرآیندهای زائد اداری و کمک به تامین سرمایه در گردش نقش موثری در شکوفایی واحدهای دانش محور و فناور به همراه خواهد داشت که در ادامه جلسه گزارش مدیریت محترم پارک علم و فناوری استان ایراد خواهد شد.

احمدی با گلایه از سازمانهای دولتی افزود : در خصوص دستور کار دوم با موضوع روند اجرایی طرح پسماند لازم به یادآوری است چندین جلسه کمیته کارشناسی و شورای گفتگو با این موضوع برگزار گردیده اما متاسفانه تا کنون اقدامات عملیاتی مشهودی شکل نگرفته است. از آنجایی که پسماند از موادی اﺟﺘﻨﺎب ﻧﺎﭘﺬﯾﺮ ﻧﺎﺷﯽ از ﻓﻌﺎﻟﯿﺖﻫﺎی اﻧﺴﺎﻧﯽ است ﮐﻪ در ﺣﺎل ﺣﺎﺿﺮ و در آﯾﻨﺪه ﻧﺰدﯾﮏ ﻧﯿﺎزی ﺑﻪ آن ﻧﯿﺴﺖ و ﭘﺮدازش و ﯾﺎ دﻓﻊ آن ﺿﺮوری اﺳﺖ ، زندگی اجتماعی کنونی ایجاب می‌کند که برای پسماندهای تولید شده تصمیماتی گرفته شده و مدیریتی بر آن اعمال شود.

وی تصریح کرد : امروزه مدیریت پسماند یکی از ضروری‌ترین محورهای توسعه پایدار محسوب می‌گردد. تولید انواع پسماند در زندگی انسان ها امری اجتناب ناپذیر بوده و بی شک عدم توجه کافی به این موضوع می‌تواند تأثیر زیادی در تخریب محیط‌زیست و طبیعت داشته باشد.

احمدی یکی از دلایل مهم نابسامانی وضعیت پسماندها، عدم نگرش جامع به این مسئله دانست و افزود : مسئله جمع آوری و حمل و دفع زباله‌ها در دنیا به صورت مدیریت پسماندها مطرح گردیده است که از عناصر اصلی تولید، نگهداری موقت، جمع آوری و حمل و‌نقل، دفع و بازیافت تشکیل یافته و لازم است برای کلیه عناصر برنامه‌ای وجود داشته باشد چرا که هر یک از این عناصر متأثر از یک‌دیگر بوده و پرداختن به یک یا چند عنصر بدون داشتن برنامه برای سایر عوامل سودی نخواهد داشت. لذا با عنایت به توجه ویژه شورای گفتگو به عنوان یکی از دغدغه های مطرح شده در باب مدیریت پسماند و برگزاری چندین جلسه کارشناسی و شورای گفتگو در این خصوص ،مقتضی است روند اجرایی شدن این طرح با سرعت بیشتر انجام و دلایل رکود کاری در عملیاتی شدن طرح، اعلام و اقدامات لازم جهت رفع و رجوع مشکلات احتمالی آن صورت گیرد.

 

اقبال عباسی در جلسه شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت اظهار داشت: برای ساماندهی پسماندهای عادی و صنعتی ۲ سرمایه‌گذار مشخص شده است و با وجود اجرای بخشی از طرح، با مشکلاتی روبرو شده است که می‌طلبد این مشکلات هرچه سریع‌تر برطرف شود.

وی ادامه داد: برای رفع این مشکلات دستگاه‌های صنعت، معدن و تجارت، شهرداری و محیط‌زیست با سرمایه‌گذاران نشست برگزار کنند و چنانچه محرز شد که این سرمایه‌گذاران توانایی ادامه کار را ندارند، تصمیم بر تغییر سرمایه‌گذار گرفته می‌شود.

عباسی خاطر نشان کرد: نتیجه این اقدامات در نشست بعدی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ارائه شود.

استاندار چهارمحال و بختیاری، در بخش دیگری از این نشست با تاکید بر حمایت از اصناف سطح شهر در استان با راه‌اندازی بازارچه‌های عرضه مستقیم کالا در نقاط مختلف شهر مخالفت کرد و گفت: طرح راه‌اندازی بازارچه‌ها نیازمند برنامه‌ریزی بیشتری است تا بتوان در کنار خدمات‌رسانی بهتر به مردم از اصناف فعال در استان نیز حمایت شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی شهرکرد در این نشست ۲ سرمایه‌گذار طرح ساماندهی پسماندهای عادی و صنعتی در استان به بیان مشکلات و موانع فراروی طرح‌های خود پرداختند.

Prev Next
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید