بر اساس شاخص های محیط کسب وکار به تفکیک مولفه های پیمایشی استان محدودیت دسترسی به آب ، ضعف نظام توزیع محصول در بازار در استان چهارمحال و بختیاری در فصل زمستان گذشته حادتر گزارش شده است.
چهارشنبه, 21 خرداد 1399 09:14 شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان چهارمحال و بختیاری روز صنایع دستی مشکل آنتن دهی پایش ملی محیط کسب و کار اتاق بازرگانی شهرکرد آیت اله احمدی مشکلات بخش خصوصی

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی استان : رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی شهرکرد در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان ضمن تبریک روز جهانی صنایع دستی گفت :

استان چهارمحال و بختیاری با ساکنانی از اقوام مختلف ایرانی ،جامعه ای همدل و پیشرو از صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی میهن اسلامی را گرد هم آورده است. این سفیران فرهنگی منادیان هنر، آداب، رسوم و خلاقیت ایرانیان سرافراز در جای جای جهان هستند که با ذوق و اندیشه والا به خلق آثار هنری پرداخته و چهارمحال و بختیاری را به جلوه ای زیبا و منحصر بفرد برای نمایش و معرفی صنایع دستی این سرزمین کهن مبدل کرده اند. مزیتی مهم که باید در سیاست گذاری حوزه صنعت گردشگری مد نظر باشد، چراکه توسعۀ صنایع دستی و معرفی شایسته آن ها در بازارهای بین المللی، ضمن فراهم کردن زمینه جذب گردشگران علاقمند به حوزه صنایع دستی و رونق بازار این دست سازه های هنرمندانه ، صنعت ِگردشگری کشور را تقویت می کند.

وی افزود : اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان ضمن قدردانی از اهتمام ویژه صنعتگران و هنرمندان این دیار نسبت به حفظ و ترویج صنایع دستی به عنوان یکی از جلوه های مهم میراث فرهنگی ، می کوشد تا با بهره گیری مناسب از ظرفیت های این بخش، در مسیر پیشرفت و توسعه گردشگری معطوف به صنایع دستی گام های اساسی بردارد

آیت اله احمدی ضمن ارائه گزارشی از پایش محیط کسب و کار افزود : پایش ملی محیط کسب و کار که از سوی مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران صورت می گیرد، نشان می دهد که در زمستان گذشته فضای کسب و کار وضعیت نامساعدتری پیدا کرده است براساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب ‌وکار ایران در زمستان 1398، رقم شاخص کل، 6.05 (نمره بدترین ارزیابی 10 است) محاسبه‌شده که بدتر از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (پاییز 1398 با میانگین 6.03) است.

احمدی اضهار داشت : همچنین این ارزیابی بیانگر آن است که از دید فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، در اکثر استان‌ها، وضعیت بیشتر مؤلفه‌های مؤثر بر محیط کسب ‌وکار ایران در زمستان 1398 نامساعدتر شده است.

رئیس اتاق بازرگانی اضافه کرد : در زمستان 1398، فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش مؤلفه های زیر را به عنوان مهمترین موانع کسب و کار عنوان کرده اند :

1-   غیرقابل‌پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات

2-   بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین ، مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب ‌وکار

3-   دشواری تأمین مالی از بانک‌ها

4-   موانع در فرآیند های اداری و اخذ مجوز های کسب و کار در دستگاه های اجرایی

5-   رویه های ناعادلانه ممیزی و دریافت مالیات

احمدی بیان داشت همچنین بر اساس شاخص های محیط کسب وکار به تفکیک مولفه های پیمایشی استان پس از موارد اشاره شده فوق الذکر ، موارد زیر نیز در استان چهارمحال و بختیاری در فصل زمستان گذشته حادتر گزارش شده است؛ محدودیت دسترسی به آب ، ضعف نظام توزیع محصول در بازار

رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد افزود : گزارش ارزیابی عملکرد شوراهای استانی در سال 98 نسبت به سال قبل که هر ساله این گزارش توسط وزارت کشور با همکاری دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اتاق ایران تهیه می گردد ، با در نظر گرفتن شاخص هایی چون ؛ کیفیت جلسات ،کیفیت مصوبات استانی و ملی ، طرح موضوعات اقتصادی مرتبط با محیط کسب وکار،تعداد جلسات حضور استاندار ، ارتباط با دبیرخانه مرکز و سامانه نظرخواهی ذینفعان امتیازبندی انجام می گیرد.

احمدی گفت : اتاق بازرگانی شهرکرد در سال 98 با ارتقای رتبه خود از 29 به 22 توانست در جایگاه بالاتری بر اساس شاخصه های تعریف شده قرار گیرد که البته نیازمند تحرک بیشتر و بازنگری در برنامه ریزی های آتی دارد که با تلاش دبیرخانه این شورا و رهنمود های استاندار محترم و سایر اعضای این شورا بتوانیم در سال جاری رتبه بهتری نسبت به سال گذشته احراز نماییم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: باید تلاش کنیم واحدهای راکد و نیمه‌ تعطیل به چرخه تولید برگردند، همچنین مشکلات واحدهای در آستانه ورشکستگی احصا شود.

الله‌کرم نصیری ۲۰ خردادماه در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی چهارمحال و بختیاری با تأکید بر اینکه تمامی مردم و مسئولان بر مشکلات حوزه ارتباطات تلفن همراه در استان اذعان دارند، اظهار کرد: وجود مشکلات در حوزه ارتباطی پس از گذشت حدود ۳ دهه از زمان راه‌اندازی این تکنولوژی در کشور زیبنده نیست و برای مشکلات این حوزه باید راهکار عملیاتی ارائه شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه تحریم‌ها موجب شده است که نتوانیم برخی از تجهیزات مورد نیاز برای تقویت  زیرساخت‌های ارتباطی را وارد کنیم، افزود: اپراتورهای همراه اول باید تلاش کنند در کمترین زمان مشکلات عدم پوشش تلفن همراه را در شهرها و روستاها مرتفع کنند که این امر مستلزم صرف هزینه در بخش‌های مختلف است.

وی خاطرنشان کرد: کارگروهی به منظور حل مشکلات ارتباطی در حوزه تلفن همراه در چهارمحال و بختیاری تشکیل شود و مشکلات احصا شده به سرعت توسط این کارگره برای برطرف شدن پیگیری شود.

نصیری با اشاره به اینکه باتوجه به نامگذاری سال به نام جهش تولید تکلیف همه ما گام برداشتن در راستای رونق تولید است، تصریح کرد: باید تلاش کنیم واحدهای راکد و نیمه‌ تعطیل به چرخه تولید برگردند، همچنین مشکلات واحدهای در آستانه ورشکستگی احصا شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری ادامه داد: تعدادی از واحدهای تولیدی به علت بدهی توسط بانک‌ها تملک شده‌اند، نباید اجازه دهیم این واحدها بیشتر از این دچار خسران شوند.

وی با بیان اینکه در جذب تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ در بخش صنعت و کشاورزی با مشکلاتی مواجه هستیم، عنوان کرد: باید تلاش کنیم تسهیلات تبصره ۱۸ و تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در کوتاه‌ترین زمان ممکن جذب شود.

نصیری در پایان تأکید کرد: در حال حاضر بحث سرمایه در گردش مهم‌ترین مشکل واحدهای تولیدی است، برای حل این مشکل نیاز است راهکارهای عملیاتی توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی برای حل مشکل پیشنهاد داده شود.

Prev Next
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید