جهش تولید زمینه هرچه بیشتر صادرات غیرنفتی و برطرف شدن مشکلات صادرات با هدف کمک به نیازهای ارزی کشور و کنترل حجم بالای نقدینگی را در شرایط تحریم فراهم خواهد کرد
چهارشنبه, 31 ارديبهشت 1399 06:52 شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی استان چهارمحال و بختیاری استاندار رئیس اتاق شهرکرد پرتو دهی گاما فعالین اقتصادی کرونا جهش تولید شرکت شهرکهای صنعتی آب

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع،معادن و کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری گفت : با توجه به کاهش شدید درآمدهای نفتی، ظرفیت های واقعی کشور برای اقتصاد بدون نفت و ضرورت تحقق شعار ما می توانیم در سالی که با نام جهش تولید نامگذاری شده ،اتکا به منابع داخلی را آشکارتر می کند و موجب فعال شدن بخش خصوصی و قطع وابستگی به خارج و گسترش صنایع تکمیلی و تبدیلی و جلوگیری از خام فروشی خواهد شد.

احمدی افزود : جهش تولید زمینه هرچه بیشتر صادرات غیرنفتی و برطرف شدن مشکلات صادرات از مسیر پانزده کشور همسایه با هدف کمک به نیازهای ارزی کشور و کنترل حجم بالای نقدینگی و جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی را در شرایط تحریم فراهم خواهد کرد.

احمدی گزارشی از شورای گفتگوی استان در سال 99 ارائه داد و بیان کرد : از 9 جلسه شورای گفتگو و 20 جلسه کمیته کارشناسی، 124 مصوبه حاصل شده که از این تعداد مصوبه 75 مصوبه اجرایی گردیده و تعداد 49 مصوبه در دست اقدام و یا اجرایی نشده است

وی افزود : شیوع ویروس کرونا در سطح جامعه ایران و به تبع آن در استان چهارمحال و بختیاری محدودیت‌ها و آسیب هایی به وجود آورده است و در راستای تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا و ستادهای استانی و شهرستانی مربوطه و در پی اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و همچنین اجرای مصوبات استانی ، بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی استان در کنار سایر بخش‌ها متأثر از شرایط بحران موجود گردیده است.

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان افزود تلاش برای کاهش سرعت انتشار ویروس سبب شد تا ساعات کاری بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی کاهش یافته و برخی از واحدهای تولیدی به صورت کامل فعالیت خود را تعطیل نمایند و همچنین بیکاری یا تعدیل نیروهای قسمت‌های عمده‌ای از واحدهای تولیدی و شیفتی کردن مابقی پرسنل که باعث کاهش تولید به تبع آن و افزایش نرخ بیکاری گردیده است و در نتیجه‌ی آن خسارت‌های مالی زیادی برای اینگونه بنگاه‌ها و در کل اقتصاد کشور ایجاد شده است.

وی ادامه داد : اختلال در فعالیت بازار و گردش نقدینگی و همچنین عدم آمادگی برخی تجار برای ارائه سفارشات و خرید محصولات از واحدهای صنعتی و تولیدی.

احمدی بیان داشت : قطع ارتباط سیستمی و زنجیره‌ای با عوامل فروش تولیدات برخی از شرکتها با شهرهای دارای وضعیت قرمز مانند قم، یزد، کاشان و اصفهان که باعث نیمه تعطیلی این کارخانجات و تبعات ناشی از آن شامل چک‌های برگشتی، کاهش تولید و درآمد شرکت شده است.

رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد گفت : اختلال در شریان های صادراتی جهت ارسال محصولات صادرکنندگان، به دلیل مسدود شدن مرزها که باعث افت شدید تجارت خارجی گردیده است.

تعطیلی کامل هتل‌ها، متل ‌ها، مهمان‌پذیرها و کلیه اماکن سیاحتی، زیارتی و گردشگردی و جلوگیری از ورود مسافران و تجمع گردشگران و خسارات وارده ناشی از لغو پروازهای خارجی، کنسلی تورهای مسافرتی، تعطیلی آژانس‌های خدمات مسافرتی و لغو برنامه‌های فرهنگی با توجه به همزمانی شیوع این ویروس با ایام نوروز که باعث رکود صددرصد اقتصادی در این حوزه گردیده که به دنبال آن بیکاری فعالان صنعت توریسم را به دنبال داشته است.

آیت اله احمدی افزود : با عنایت به اینکه کشاورزی و دامپروری پایه اقتصاد شغلی استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد و در تولیدات محصولاتی نظیر ماهیان سردآبی (رتبه اول کشوری)، قارچ دکمه‌ای (رتبه پنج کشوری)، گل، شیر، گوشت و مرغ دارای رتبه کشوری است، با ورود ویروس کرونا و با ایجاد شرایط قرنطینگی و کاهش عرضه و تقاضا موارد فوق قابل توجه است.

اقبال عباسی در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: وجود شرکت پرتودهی گاما در این استان مزیتی برای کل کشور و به‌خصوص استان‌های همجوار است.

وی افزود:کشاورزان و باغدارانبا پرتودهی تولیدات خود می‌توانند از ارزان‌فروشی محصولات به دلالان خودداری و نسبت به ارایه آن به بازار با قیمت مطلوب اقدام کنند.

عباسی تصریح کرد:‌ فرمانداران شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری در دوران پساکرونا با برگزاری همایش‌های تخصصی نسبت به معرفی و تشریح مزیت‌های پرتودهی گاما برای کشاورزان،باغدارانو تولیدکنندگان سایر بخش‌های استان اقدام کنند.

وی یادآور شد: دولت، مردم و بخشدر دوران شیوع ویروس کرونا همکاری مطلوبی با یکدیگر در راستای جلوگیری از گسترش این ویروس و تلاش برای قطع زنجیره انتقال آن داشته‌اند که قابل قدردانی است.

استاندار چهارمحال و بختیاری با استقبال از بیان انتقادهای سازنده اظهار داشت: بیان هر انتقاد نیازمند یک پیشنهاد سازنده اجرایی نیز است.

عباسی گفت: بخش خصوصی مشکلات خود را شناسایی و راهکارهای رفع آن را برای تصویب در کمیته‌های ملی و استانی ارایه کند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: بجز شهرک صنعتی کوهرنگ، آب مورد نیاز تمامی شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان از منابع زیرزمینی تامین می‌شود.

محمد فلاح تاکید کرد: چهارمحال و بختیاری با توان تامین ۱۴ درصد آب مورد نیازشهرک‌هاونواحیصنعتیاستان رتبه ۳۰ کیور را دارد.

وی افزود: آب مورد نیازشهرک‌ها و نواحی صنعتیچهارمحال و بختیاری با سههزار و ۷۰۰ هکتار وسعت یک‌هزار و ۷۱۸ لیتر بر ثانیه بودکه از این میزان هم‌اینک تنها ۲۲۵ لیتر بر ثانیه تامین می‌شود.

فلاح تصریح کرد:چهارمحال و بختیاری با یک درصد جمعیت و وسعت کشور هم‌اکنون سه درصد صنایع ایران را درشهرک‌ها و نواحی صنعتیاستان جای داده است.

هم‌اکنون ۲۱ شهرک و ناحیه صنعتی در چهارمحال و بختیاری فعال است که حدود ۱۴ هزار خانوار برابر ۴۵ هزار نفر از جمعیت استان در این شهرک‌های صنعتی مشغول کار هستند.

سیدرضا رفیعیدرشورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد:از این تعداد یک میلیون و ۵۰۰ هزار ماسک تولید شده از سوی گروه‌های جهادی و مردمی به‌ صورت رایگان پرتودهی و ضدعفونی شد.

وی افزود:‌ علاوه بر استقرار و ظرفیت بسیار بالای سایت پرتودهی گاما چهارمحال و بختیاری در منطقه ویژه اقتصادی شهرکرد، اما متاسفانه درخواست استفاده از این توان بسیار کم‌رنگ است.

رفیعی تصریح کرد: پرتودهی گاما نقش اساسی در تامین امنیت غذایی، تبدیل تهدیدها به فرصت و همچنین حفظ، نگهداری و صادرات بسیاری محصولات غذایی مانند پیاز، سیب‌زمینی و مرغ‌های گوشتی دارد.

وی یادآور شد: نقش پرتودهی گاما در توسعه اقتصادی شامل پوشش استانداردی محصولات غذایی و کشاورزی، افزایش ماندگاری تولیدات، کاهش ضایعات، توسعه صنایع مبتنی بر گاما و ایجاد زیرساخت توسعه صادرات است.

رفیعی با اشاره به پنج برابر شدن عمر نگهداری برخی محصولات کشاورزی مانند قارچ خوراکی و توت‌فرنگی پس از پرتودهی گاما اظهار داشت: متاسفانه تاکنون درخواست و تقاضایی برای پرتودهی تولیدات کشاورزی مهم در این استان مانند سیب‌زمینی، پیاز و سایر تولیدات وجود نداشته استکه فرهنگ‌سازی در این زمینه به برنامه‌ریزی نیاز دارد.

Prev
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید