هماهنگي و همکاري مسئولان ملي براي تکميل و بهره برداري از پروژه های کشاورزي و صنعتی استان ضرورت دارد.
شنبه, 05 مرداد 1398 08:03

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی شهرکرد:آیت اله احمدی روز پنجشنبه در نشست مشترک شوراي برنامه ريزي و توسعه و ستاد اقتصاد مقاومتي چهارمحال و بختياري با حضور سيد حميد پورمحمدي گل سفيدي معاون امور اقتصادي و هماهنگي سازمان برنامه و بودجه کشور به همراه يک هيأت بلند پايه از مسئولان ملي،اظهار کرد: اتاق بازرگانی شهرکرد به عنوان نماینده بخش خصوصی استان مطالبات و درخواستهای این بخش را مطرح تا مورد پیگیری قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی شهرکرد:آیت اله احمدی روز پنجشنبه در نشست مشترک شوراي برنامه ريزي و توسعه و ستاد اقتصاد مقاومتي چهارمحال و بختياري با حضور سيد حميد پورمحمدي گل سفيدي معاون امور اقتصادي و هماهنگي سازمان برنامه و بودجه کشور به همراه يک هيأت بلند پايه از مسئولان ملي،اظهار کرد: اتاق بازرگانی شهرکرد به عنوان نماینده بخش خصوصی استان مطالبات و درخواستهای این بخش را مطرح تا مورد پیگیری قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد در ادامه با اشاره به لزوم عزم جدی جهت تحقق شعار امسال که از سوی مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) به نام رونق تولید نامگذاری شده است، پیشنهاداتی راجهت رونق تولید استان بیان داشت.

احمدی افزود : نظر به وجود تعداد 311 طرح سرمایه‌گذاری با پیشرفت فیزیکی بالای 60% و سرمایه‌گذاری معادل 22519 میلیارد ریال و وجود تعداد 980 واحد فعال صنعتی در استان پیشنهاد می‌گردد "حدی ازتسهیلات ریالی با اختیار پرداخت بانک عامل در استان (بدون ارجاع به تهران) توسط صندوق توسعه در بخش سرمایه ثابت و سرمایه در گردش مشخص، تا فرآیند پرداخت تسهیلات، تسریع گردد. بدیهی است پرداخت تسهیلات منوط به احراز کامل شرایط بانک عامل خواهد بود."

وی بیان کرد: نظر به دستورالعمل کمک‌های فنی، اعتباری و ضرورت تثبیت اشتغال با توجه به تغییرات نرخ تورم در نتیجه‌ی نوسانات نرخ ارز خواهشمند است در راستای اجرای بند (ل) ماده 28 و بند (الف) تبصره 18 قانون بودجه سال 97 علاوه بر اعطای کمک‌‌ های فوق‌الذکر به سرمایه ثابت در جهت ایجاد اشتغال جدید، سرمایه در گردش به منظور تثبیت اشتغال نیز منظور گردد.

رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد افزود : فرصت توقف تجهیزات، قطعات و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی در انبارها و اماکن گمرکی از 2 ماه و 1 ماه تمدید موضوع مصوبه شورای عالی امنیت ملی به حداکثر 5 ماه موضوع ماده 24 قانون امور گمرکی اصلاح گردد، تا از تحمیل هزینه‌ی مضاعف به واحدهای تولیدی جلوگیری گردد.

احمدی در ادامه افزود :هماهنگي و همکاري مسئولان ملي براي تکميل و بهره برداري از پروژه های کشاورزي چهارمحال و بختياري به منظور ارتقاي توان اقتصادي و توسعه مناطق محروم در اين استان ضرورت دارد.

ویمطالبات و راه کارهای بخش خصوصی در حوزه کشاورزیرا نیز به شرح ذیل بیان کردند:

  1. تعداد 31 پروژه نیمه تمام توسعه باغات در اراضی شیبدار به میزان 9000 هکتار با توان ایجاد اشتغال به میزان 4500 نفر مستقیم و 1500 نفر از خانوار ساکن منطقه بهره مند می گردد که با سرمایه گذاری دولتی و بخش خصوصی به میزان 500 میلیارد تومان عموما بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و با توجه به مصوبه نهمین جلسه شورای عالی آب کشور معطل مانده اند و سرمایه گذاری مردم بلاتکلیف مانده است.
  2. کشت محصولات بهاره در استان انجام گردیده و کشاورزان به شدت نیاز به کود شیمیایی به عنوان مهمترین نهاد برای تولید دارند و این در حالیست که کارخانه های پتروشیمی از تحویل کود مورد نیاز کشاورزان و تعهدات خود امتناع می نمایند و مشکلات متعددی را با توجه به بارندگی مناسب سال جاری برای کشاورزان ایجاد نموده است.
  3. بر اساس مصوبه ی هیئت وزیران ادارات خدمات رسان (گاز،برق و ...) موظف به ارائه خدمات به صورت رایگان تا ابتدای طرح (مجتمع های صنعتی) و شهرکهای صنعتی می باشند این در حالیست که برای انتقال خدمات تا ابتدای شهرک های کشاورزی و مجتمع های دامپروری و کشاورزی باید سازمان جهاد کشاورزی هزینه گزاف نموده و همین امر موجب طولانی شدن مدت اجرای زیر ساخت های طرح های کشاورزی گردیده لذا تسری و تعمیم مصوبه هیئت وزیران به مجتمع ها و شهرک های کشاورزی مورد انتظار و درخواست است.
  4. تخصیص های آب در حوزه کارون که سالیان متمادیست به مردم این حوزه تخصیص داده شده و با توجه به محرومیت روستاهای این مناطق جذب این تخصیصها بسیار ضروری و حیاتیست و بسیاری از طرح های توسعه باغات در اراضی شیب دار چندین سال است که معطل اعتبارات بوده و با این اعتبارات قطره چکانی به جایی نخواهد رسید اشتغال 13000 نفر در غرب استان به اجرای این طرح ها وابسته است و خواهشمند است دولت با متمرکز نمودن منابع مالی اجرای آنها را تسریع نماید (طرح سرچاه و 12 امام، طرح گاو توت، طرح ده کنه روگر و ...)
  5. اسناد مالکیت کشاورزی بعضا مورد پذیرش برخی از بانک ها نبوده و در ارزیابی استناد ترهین توسط بانکها ارزش واقعی ملک لحاظ نمی گردد و جهت تامین وثایق جهت اخذ تسهیلات و راه اندازی طرح ها مردم با مشکلات عدیده ای روبرو هستند.

معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور در نشست مشترک اعضای شورای برنامه ریزی و توسعه و ستاد اقتصاد مقاومتی چهارمحال و بختیاری، گفت: سرانه درآمد مردم چهارمحال و بختیاری حدود 40 درصد از متوسط استان های کشور عقب است.

حمید پور محمدی با بیان اینکه وام‌های اشتغالزایی روستایی دچار وقفه شده است، گفت: باید تلاش کنیم با امهال و بخشودگی جرایم مشکلات واحدهای تولیدی کوچک را رفع کنیم.

پورمحمدی افزود: براساس گزارش رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد حدود 311 طرح نیمه تمام با پیشرفت اجرایی بالای 60 درصد در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که نیاز است فهرست این طرح ها برای تأمین مالی از سوی بانک ها به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شود.

معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اختصاص کود شیمیایی به کشاورزان، گفت: با پیگیری های صورت گرفتهباکارخانه های پتروشیمی مقرر شد کود شیمیایی با قیمت یارانه ای در اختیار کشاورزان قرار بگیرد.

پورمحمدی افزود: امسال بودجه خوبی برای پیگیری احداث راه آهن مبارکه - سفیددشت- شهرکرد اختصاص یافته است و در تلاش هستیم راه آهن از شهرکرد به خوزستان متصل شود.

وی با اشاره به اینکه برای حل مشکلات چهارمحال و بختیاری از جمله بیکاری نیازمند کار چند برابری نسبت به سایر استان‌ها هستیم، افزود: سرمایه‌گذاران به‌علت نبود زیرساخت‌های مناسب تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری در این استان ندارند و باید با اقدامات مناسب فشار تحریم‌ها را در استان‌های محروم خنثی کنیم.

معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور تأکید کرد: اجرای طرح های آبیاری نوین جزو اولویت‌های سازمان برنامه و بودجه کشور است و به همین منظور طرح دو هزار و 200 هکتاری سودجان امسال نهایی می‌شود، همچنین آمادگی تخصیص اعتبار برای اجرای این طرح در هشت هزار هکتار از اراضی کشاورزی چهارمحال و بختیاری را داریم.

Prev Next
برای ارسال نظر وارد سایت شوید