ارتقای رتبه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری در سطح کشور
چهارشنبه, 17 دی 1399 06:44 شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اتاق بازرگانی شهرکرد پایش ملی محیط کسب و کار شاخص اقتصادی استان چهارمحال و بختیاری استاندار اقبال عباسی آیت اله احمدی بخش خصوصی

احمدی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت:مطابق ارزیابی و پایش عملکرد شوراهای استانی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ مبتنی بر آخرین نسخه دستورالعمل ارزیابی و نتایج رسمی اعلام شده از سوی وزارت کشور، شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان چهارمحال و بختیاری حائز ۱۸ درجه ارتقا گردید و در مسیر شایستگی قرار گرفت .

ارتقای رتبه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری در سطح کشور

احمدی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت:مطابق ارزیابی و پایش عملکرد شوراهای استانی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ مبتنی بر آخرین نسخه دستورالعمل ارزیابی و نتایج رسمی اعلام شده از سوی وزارت کشور، شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان چهارمحال و بختیاری حائز ۱۸ درجه ارتقا گردید و در مسیر شایستگی قرار گرفت .

رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد افزود : امیدواریم به منظور ارتقا و بهبود عملکرد این شورا و نیز شناسایی نقاط قوت و ضعف در شاخص‌هایی که به صورت اختصاصی از وضعیت پایش استان در این دوره به تفکیک شاخص های ارزیابی و پایش عملکرد شورای استانی احصا گردیده بتوانیم مثبت عمل نماییم تا در ارزیابی های آتی نیز شاهد پیشرفت و موفقیت بیش از پیش شورای گفت‌وگوی استان چهارمحال و بختیاری در تحقق اهداف قانونی شورای گفتگو به منظور کمک به بهبود محیط کسب و کار در سطح استان و در سطح ملی باشیم.

احمدی در ادامه به نتایج پایش ملی محیط کسب وکار در تابستان امسال اشاره کرد و گفت : عدد شاخص محیط کار در تابستان به ۰۵/ ۶ واحد دست یافته که در مقایسه با سنجش کسب وکار قبلی 4 صدم واحد افت داشته است. فعالان اقتصادی مشارکت کننده در پایش فصل دوم ۹۹، «غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات»، «بی ثباتی سیاست ها، قوانین و مقررات و رویه های اجرایی ناظر بر کسب وکار» و «دشواری تامین مالی از بانک ها» را نامناسب ترین مولفه های محیط کسب وکار نسبت به سایر مولفه ها برآورد کرده اند.

وی ادامه داد: نکته قابل توجه در پایش تابستانه کسب وکارها، کاهش اثرگذاری کرونا بر محیط کار با وجود آغاز موج های جدید کرونا در این فصل در مقایسه با فصل بهار بوده است اما کماکان در رده های نخست کشوری به لحاظ آسیب پذیرترین ها می باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد افزود : چرا باید فعالان اقتصادی و محیط های کسب و کار ما مشکلات عدیده ی مطروحه در پایش را در ادوار مختلف بیان نمایند و این معضلات کماکان وجود داشته و مرتفع نشده باشند. از مشکلات بروکراسی اداری گرفته تا تامین مواد اولیه و مشکلات مالیاتی تا اخذ تسهیلات بانکی ، محدودیت دسترسی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی به دسترسی آب با نمره 29/6 که متوسط کشوری آن 04/3 است و نیز ضعف زیر ساخت های حمل و نقل ، فقدان یا شفاف نبودن آمار و اطلاعات مورد نیاز برای فعالیت اقتصادی ، موانع در فرآیند های مجوز های کسب و کار در دستگاه های اجرایی و ... که همگی در رده اول کشوری بلحاظ نامساعدترین استان قرار داریم که تماما ناشی از مشکلات مبتلا به تولید و اقتصاد در این استان به تبع کشور منتهی با حِدّت و شدت بیشتری بشمار می روند.

احمدی ازکلیه مدیران دستگاه های اجرایی و استاندار محترم تقاضا کرد در مرتفع نمودن معضلات احصا شده تولید استان بیش از پیش همکاری و همراهی خود را دریغ نکنند تا شاید با نگاهی رو به جلو ، افق آینده اقتصاد و تولید این استان آنگونه که پتانسیل های مطلوب موجود در آن هویداست به جایگاه واقعی خود دست پیدا نمایند.

رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد در پایان پیشنهاداتی در رفع مشکلات و عملیاتی شدن آنها بیان داشت :

1-    معافیت سهم 23 درصد کارفرما در لیست سازمان بیمه تامین اجتماعی از اسفند سال ۹۸ لغایت پایان تعطیلی برای کلیه صنوف آسیب‌دیده معاف و از محل ردیف‌های اعتباری دولت تأمین گردد در غیر این صورت امهال سه ساله صورت گیرد.

به هر ترتیب بر همگان واضح و مبرهن است شرایط اقتصادی جامعه شرایط مطلوبی نبوده و شیوع ویروس منحوس کرونا مزید بر علت شده و تنها، کمک و همراهی دولت و خاصه سازمان تامین اجتماعی است که می تواند باری هر چند ناچیز از دوش فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان و صنوف مختلف بردارد.

2-    با توجه به عدم اطلاع اتحادیه از تخصیص تسهیلات کرونایی به اعضا و به منظور پاسخگویی به آنها پیشنهاد گردید دسترسی لازم برای اطلاع اتاق اصناف داده شود.

متاسفانه تعداد کثیری از اتحادیه ها و صنوف زیر مجموعه آنها از پرداخت تسهیلات کرونایی مطلع نشده و از بهره برداری این تسهیلات مغفول ماندند لذا با توجه به مشکلات حادتر خصوصا برای صنوف از جمله سررسید چک ها و نیز تعطیلی یا راکد بودن شغل خود، شایسته است ترتیبی اتخاذ گردد پرداخت تسهیلات کرونایی حداقل تا پایان سال جاری تداوم یابد.

3-    پیشنهاد بخشش در پرداخت هزینه های حامل های انرژی (آب و برق وگاز) در طول مدت تعطیلی واحدهای تولیدی

اقبال عباسی در دهمین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: در سفر بابک دین‌پرست به چهارمحال و بختیاری در شهریورماه سال‌جاری ۲۵ مصوبه برای توسعه اقتصادی و رفع مشکل صنایع و بخش خصوصی در حوزه سرمایه‌گذاری استان مصوب شد.
وی افزود: از این تعداد تاکنون ۱۸ مصوبه برابر ۷۲ درصد اجرایی شده و یا در حال اجراست.
عباسی تصریح کرد: هفت مصوبه نیز هنوز اجرایی نشده است اما دستور لازم برای اجرای سریع‌تر این مصوبات به مسوولان دستگاه‌های اجرایی مرتبط و متولیان امر صادر شد.
وی یادآور شد:در ۲سال اخیر دولت و بخش خصوصی همکاری‌های مطلوب و موثری با یکدیگر داشته‌اند که منجر به توسعه و ارتقاجایگاه اقتصادی این استان شده است.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: زمین مورد نیاز برای راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی خصوصی در این استان از سوی دولت تامین و به سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی واگذار می‌شود.
وی گفت:سرمایه‌گذاران حق فروش این زمین‌ها به افراد دیگر را ندارند و زمین همچنان متعلق به دولت است و تنها می‌توانند با سرمایه‌گذاران دیگر مشارکت کنند.
عباسی به سودآوری بالا، اشتغال‌زایی بالا و میزان پایین سرمایه‌گذاری صنایع پایین‌دستی صنایع مادر اشاره و تاکید کرد: زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی لردگان هر چه سریع‌تر فراهم و برای جذب سرمایه‌گذاران در این حوزه تلاش شود.
وی افزود: شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری و سایر مسوولان مرتبط برای راه‌اندازی شهرک تخصصی بادام با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، فراخوان جذب سرمایه‌گذار برگزار کنند.
استاندار چهارمحال و بختیاری به لزوم پاسخ‌گویی استعلام‌های مربوط به سرمایه‌گذاری از سوی دستگاه‌های اجرایی در مدت ۲هفته اشاره و تصریح کرد: در صورت پاسخ ندادن هر کدام از دستگاه‌های اجرایی استان به این‌گونه استعلام‌ها در این مدت، پاسخ استعلام مربوطه مثبت تلقی می‌شود.
وی یادآور شد: پیگیری‌هایی برای سپردن اختیار سهم ۲۳۷ میلیون مترمکعبی سهم چهارمحال و بختیاری از زاینده‌رود به خود استان انجام شده است.
عباسی اظهار داشت: امید است با گرفتن سپردن این اختیار به استان بتوان نسبت به بهره‌مندی مطلوب‌تر از این سهم و استفاده از آن در طرح‌های تکمیل شده نیازمند تامین آب اقدام کرد.
وی با اشاره به آلایندگی بالای برخی واحدهای تولیدی چهارمحال و بختیاری مانند کارخانه خمیرمایه گفت: میزان پیشرفت کاهش و رفع آلایندگی این واحد تولیدی تا سه نشست بعدی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان پیگیری و در صورت رفع نشدن آن نسبت به تعطیلی این کارخانه اقدام شود.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی شهرکرد در این نشست تعدادی از فعالان بخش خصوصی خود دیدگاه‌ها، راهکارها و پیشنهادهای خود درخصوص ارتقای کمی و کیفی این حوزه را ارایه کردند.

Prev Next
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید