رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد در جلسه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی با حضور وزیر صنعت ، معدن و تجارت به ارائه مشکلات استان پرداخت
پنج شنبه, 17 بهمن 1398 10:53 وزیر صنعت معدن تجارت شورای گفتگو اتاق بازرگانی شهرکرد آـیت اله احمدی

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی شهرکرد، آیت اله احمدی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای گفتگو بخش دولتی و بخش خصوصی چهارمحال و بختیاری در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شهرکرد ضمن تبریک ایام پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر گفت: از ارائه مبانی و کلیات مربوط به صنعت و تولید و مسائل مبتلابه می گذرم و صرفا پیشنهادات و مصادیق عینی کمک به این بخش را عنوان می کنم و انتظار این اتاق این است که دستور پیگیری و ارائه نتایج مناسب از این موارد بتواند دستاورد سفر وزیر محترم صنعت ،معدن و تجارت به این استان باشد.

آیت اله احمدی اظهار داشت : طرح ملی تولید پوشاک در مناطق روستایی که استان جزو 5 استان پایلوت این طرح است قریب به 3 سال است که در سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور در مسیر اداری مانده و عملا مبلغ 5 میلیارد تومان یارانه از محل اعتبارات این استان برای موضوع بلاتکلیف و در حال برگشت به خزانه است.

وی پیگیری و دستور تهیه طرح و انجام مطالعات طرح صنایع پایین دستی پتروشیمی لردگان و تامین منابع مالی(تسهیلات ریالی و ارزی) برای اجرای آن را از وزیر خواستار شد

رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد حضور سازمان های توسعه ای ایدرو و ایمیدرو و سرمایه گذاری یا اعطای خطوط اعتباری فاینانس و تضامین برای طرح های اشتغالزا( در اجرای بند(ه) تبصره 7 قانون بودجه سال 98 کمک به رونق این استان دانست .

احمدی کمک به تعیین تکلیف مالکیت منطقه ویژه اقتصادی و حضور سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور برای واگذاری مالکیت این منطقه با تامین زیرساختها و تسریع در رونق آن را از اولویت های طرحهای این استان دانست .

وی کمک به اجرا و ایجاد تاسیسات منطقه ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی و تحقق تکالیف دولت در ماده 38 قانون برنامه ششم. و تسری ظرفیت بخشودگی سود و جرائم تسهیلات از محل وجوه اداره شده واحد های تولیدی در بانک های صادرات، ملت و تجارت به سایر بانکها در خصوص بند (و) و تبصره 16 قانون بودجه سال جاری را از برنامه های اولویت دار دانست

احمدی تامین تسهیلات بانکی برای اجرای نیروگاههای کوچک خورشیدی روی سطح شیب دار واحد های صنعتی را از طرحهای خوب و با قابلیت بهره برداری در استان برشمرد .

رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد اعطای معافیت واحد های بسته یندی آب معدنی واقع در شهرستان محروم کوهرنگ از پرداخت عوارض حق النظاره را از وزیر خواستار.

رضا رحمانی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای گفتگو بخش دولتی و بخش خصوصی چهارمحال و بختیاری در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شهرکرد با بیان اینکه در جنگ اقتصادی بسر می‌بریم، گفت: امروز تولیدکنندگان رزمندگان پرتلاش این جنگ هستند.

وی با اشاره به اینکه در 10 ماهه نخست امسال تولید در اکثر رشته‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایشی بوده است، افزود: بسیاری انتظار داشتند تولید ما تعطیل شود اما با همت تولیدکنندگان و کار جهادی آنان تولید در کشور شرایط قابل قبولی دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: هرکس در این کشور ادعا کند که محصولی را به اندازه کافی و با کیفیت لازم تولید می‌کند ما قطعا جلوی واردات آن محصول را می‌گیریم.

رحمانی ادامه داد: جنانچه تولید کافی نباشد به منظور حمایت از تولیدکنندگان در برابر واردات، از آنان حمایت تعرفه‌ای خواهد شد.

وی با اشاره به حساسیت مقام معظم رهبری روی ساخت داخل، اظهار داشت: رسالت ما بهبود ساخت داخل است و امسال یک میلیارد و 200 میلیون یورو تولید داخل داشته‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه صادرات پیشران اقتصاد کشور است، تصریح کرد: تمام موانع برای صادرکنندگان باید حذف شود و بازاریابی تولیدات در دستورکار قرار گیرد.

رحمانی به امضای توافق‌نامه با اوراسیا اشاره کرد و افزود: برای 503 قلم کالا تخفیف تعرفه گرفتیم و در مقابل برای 360 قلم کالا به اوراسیا تخفیف تعرفه دادیم.

وی با بیان اینکه از وضعیت چهارمحال و بختیاری بی‌اطلاع نیستم، گفت: تولید سالانه 5 هزار تن بادام مزیتی است که تمام تصمیمات، اعتبارات و هزینه‌ها در استان باید متناسب با آن انجام شود و زنجیره فعالیت آن اعم از فرآوری، بسته‌بندی و حتی تجارت در استان کامل شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: فعالیتی که در استان توجیه ندارد باید از اولویت خارج شود و مزیت‌های استان محور تمام فعالیت‌های اقتصادی قرار بگیرد.

رحمانی با بیان اینکه وزارتخانه هزینه تکمیل زنجیره فعالیت مرتبط با بادام را تقبل می‌کند، توضیح داد: پس از مطالعه کل استان‌های کشور برای 12 استان از جمله چهارمحال و بختیاری برنامه‌ریزی شد تا هرکاری لازم است برای پیشرفت و بهبود وضعیت استان انجام شود.

وی اظهار داشت: سیاست ما این است که مرکز اصلی فعالیت‌های اقتصادی معادن بوم استان باشد، حساب شرکت‌ها به داخل استان منتقل شود تا گردش مالی آن‌ها برای استان مفید واقع شود، در جذب نیرو و همچنین تأمین تدارک نیز اولویت با استان باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این اقدام باعث می‌شود مردم استان برکات فعالیت‌های اقتصادی را احساس کنند.

رحمانی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری بارها بر حفظ تولید تاکید کرده‌اند، گفت: مجلس تصویب کرده است که تصمیمات ستاد تسهیل نافذ و اجرایی است و هرکس بهانه بیاورد یعنی نمی‌خواهد کار کند.

وی حفظ تولید موجود و اشتغال را وظیفه شرعی و قانونی دانست و افزود: افزایش اختیارات ستاد تسهیل و همچنین دادن اختیار بانک‌ها به داخل استان‌ها در حال پیگیری است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: راه خنثی کردن تحریم‌ها اعتماد به مردم و تولیدکننده‌ها، تفویض اختیار و تسهیل امور است و هر مدیری این روحیه را ندارد برود استراحت کند چراکه کشور امروز نیازمند مسؤولان نترس و جسور است.

رحمانی عنوان کرد: حفظ تولید و احیای واحدهای تعطیل شده وظیفه ستاد تسهیل است و مدیران نباید دستشان برای تصمیم‌گیری در این حوزه بلرزد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: 2 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی و 2 هزار میلیارد تومان از بانک‌ها تسهیلات با سود 14/5 درصد برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده که آماده استفاده متقاضیان است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص سرمایه‌گذاری اظهار کرد: مراجعات برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، آنچه که مهم است شناسایی فرصت‌ها و آماده بودن طرح‌ها است.

رحمانی با اشاره به اعطای بسته حمایتی به صنوف تولیدی اضافه کرد: برای اصناف غیرتولیدی همان روال سابق با بانک‌ها دنبال شود و هرجا لازم باشد وزارت صمت ورود می‌کند.

وی در پایان با انتقاد از تمرکز صنایع در شهرهای بزرگ، خاطرنشان کرد: صنایع باید در همه جای کشور توزیع شود.

در ادامه اقبال عباسی در نشست شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت استان افزود: شرکت‌های بزرگ می‌توانند با سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی گام بزرگی در رونق اقتصاد کشور و این استان بردارند که این مهم با دستور وزیر صنعت،معدن و تجارت می‎‌تواند تسریع شود.

وی با اشاره به بخشی از ظرفیت‌های این استان در حوزه‌های مختلف، تصریح کرد: تولید یک و نیم درصد فولاد کشور، ۲ و نیم درصد سیمان، ۳ و نیم درصد گوشت قرمز، ۴۵ درصد نیترات، ۲۰ درصد ماهی قزل‌آلا و ۲۰ درصد بادام ‌مامایی و ۸۵ درصد خوراک آبزیان کشور، استان توانمندی در حوزه اقتصاد به شمار می‌رود.

استاندار چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: این در حالی است که نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی به ویژه در بخش کشاورزی سبب شده تا ارزش افزوده این تولیدات به جیب دلالان برود از همین رو تقاضا در خصوص ایجاد این صنایع حمایت بیشتری از این استان شود.

عباسی در ادامه با تاکید بر واگذاری منطقه ویژه اقتصادی این استان به شهرک‌های صنعتی، اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی استان با یک هزار هکتار مساحت در موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی واقع شده است و هم‌اینک ۴۰۰ هکتار آن آماده سرمایه‌گذاری است اما با وجود زیرساخت‌های لازم با استقبال مناسبی از سوی سرمایه‌گذاران روبرو نشده از همین رو در راستای رونق‌بخشی به این منطقه آمادگی واگذاری آن به شهرک‌های صنعتی وجود دارد.

وی همچنین به تولید سالانه ۲۴ هزار تن بادام در این استان اشاره کرد و گفت: ۱۵ هزار تن این محصولات را بادام مامایی تشکیل میدهد که چنانچه صنایع بسته‌بندی در این رابطه در استان شکل گیرد می‌توان ارزش افزوده بسیاری از این محصول نصیب استان کرد.

عباسی افزود:هم‌اینک تاجران هندی این بادام‌ها را خریداری و با بسته‌بندی خود به هندوستان با قیمت بسیار بالاتر صادر می‌کنند اما چون سرمایه‌گذار مطرح و بزرگی برای بسته‌بندی و فراوری این محصول تاکنون اعلام آمادگی نکرده است این فرصت را از دست داده و نتوانسته‌ایم از این ظرفیت در رونق اقتصادی استان بهره‌گیری کنیم.

وی افزود: اقتصاد این استان نیاز به سرمایه‌گذار بزرگ دارد و از وزیر صنعت،معدن و تجارت درخواست می‌شود تا زمینه سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ کشور را در این استان فراهم کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی شهرکرد، وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وی به مدت ۲ روز به چهارمحال و بختیاری سفر کرده‌اند.

Prev Next
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید