ممنوعیت واردات ماشین‌آلات صنعتی و معدنی کار را برای تولید در حوزه صنعت و معدن سخت کرده است

رئیس اتاق بازرگانی استان چهارمحال و بختیاری در گفتمان صمیمی دلولت با بخش خصوصی و فعالین اقتصادی استان چهارمحال و بختیاری ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و تبریک هفته گفت: ممنوعیت واردات ماشین‌آلات صنعتی و معدنی کار را برای تولید در حوزه صنعت و معدن سخت کرده است.

آیت اله احمدی گفت: چهارمحال و بختیاری نیازمند حمایت ملی است و برای نیل به اقتصاد پایدار و حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی باید زمینه هرچه بیشتر رفع مشکلات مردم فراهم گردد.
وی تعدادی از مشکلات اساسی و مهم فعالان اقتصادی و تولیدی در سطح شهرک های صنعتی استان چهارمحال و بختیاری را عنوان کرد: یکی از موانع توقف در اجرای پروژه های اقتصادی برخی قوانین دست و پاگیر است که اين امر خود موجب بروز مشکلات جدی و ایجاد موانع فرسايشي در حوزه اشتغال زايي، تولید و سرمایه گذاری شده است

اجمدی دیگر مشکل بزرگ را دشواری تأمین مالی از بانک‌ها عنوان کرد . گفت : اخذ تسهیلات کم بهره بمنظور کمک به روند تولید و کمک به سرمایه در گردش تولیدکنندگان که از مطالبات غالب تولیدکنندگان بوده و انتظار می رود با کاهش بسیاری از بروکراسی های اداری و بصورت ویژه این مهم صورت گیرد.

او ادامه داد:در حال حاضر صنعتی که بتواند در داخل کشور به تولید این ماشین آلات بپردازد و نیاز صنایع مختلف را بدین طریق تامین نماید، وجود ندارد؛ بنابراین با توجه به اهمیت کاربرد ماشین آلات صنعتی در دنیای امروز و نیاز روزافزون صنایع به این ابزار می توان گفت که واردات این کالا می تواند در رونق بخشی به اقتصاد کشور نتایج موثری به همراه داشته باشد. ممنوعیت واردات ماشین‌آلات صنعتی و معدنی کار را برای اهالی صنعت و معدن سخت کرده است . برای مثال ماشین‌آلات معدنی مورد نیاز نه تنها در داخل کشور به اندازه کافی و با کیفیت مطلوب تولید نمی‌شود، بلکه گاهی هزینه‌ای بیش از ۱۰۰‌درصد نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی به تولیدکنندگان تحمیل می‌کند. بسیاری از ماشین آلات بیش از پنج سال عمر مفید دارند و تنها حدود نه هزار دستگاه کمتر از ده سال عمر می‌کنند. از کل این ماشین آلاتی که اعلام شده بالای هشتاد درصد آنها تولید داخل دارند یا تولید مشابه داخل دارند که لازم است وزارت محترم صمت در این خصوص تدابیری بیاندیشد تا از رکود تولید کاسته و به رونق آن اضافه نماید

احمدی افزود : با توجه به پتانسیل های مطلوب استان چهارمحال و بختیاری و در راستای افزایش اشتغال و کارآفرینی ، بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی،گسترش و بازگشایی بنگاه های تولیدی، توسعه معادن، دستیابی به فروش و بازارهای داخلی و خارجی و ایجاد ظرفیت هتلینگ بعنوان زیربخش های تخصصی طرح های ویژه اشتغالزا در استان چهارمحال و بختیاری است.

Prev
برای ارسال نظر وارد سایت شوید