یکی از مسایل مهم و دغدغه های مردم استان بحث تامین آب شرب پایدار است

آیت اله احمدی در شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت چهارمحال و بختیاری با گرامی‌داشت هفته دولت گفت : یکی از مسایل مهم و دغدغه های مردم استان بحث تامین آب شرب پایدار است که سال هاست این مطالبه بحق، مطرح می گردد و تا کنون به فرجام نرسیده است و متاسفانه اخیرا نیز با پیدا شدن مشکل در سرچشمه کوهرنگ، آب شرب مردم در مرکز استان دچار مشکلات عدیده ای شد و زندگی روزمره مردم را دچار اختلال نمود.

رئیس اتاق بازرگانی استان افزود: چشمه کوهرنگ که منابع آن از یخچال های طبیعی و عظیم تشکیل می شد، قبلا از طریق تونل های کوهرنگ 1 و 2 بخش بزرگی از منابعش را به مقصد صنایع فلات مرکزی در خارج از حوزه آب ریز منتقل کرده بودند به گونه ای که سال گذشته برای اولین بار در تاریخ خود به طور کامل خشکید

وی ادامه داد: حال که در اثر گرمای سال های اخیر بخش اعظم یخچال های زردکوه آب شده است، با بارندگی هایی نظیر سامانه اخیری که وارد کشور شد، آب گل آلود در مدار این چشمه قرار گرفته است و باعث پدید آمدن مشکلات این روزهای شهرکرد گردید. حل مشکل آب شرب شهرکرد به سیاست های بالادستی در حوزه مدیریت منابع آبی و نگرش های محیط زیستی گره خورده و مادامی که سیاست هایی چون انتقال های فراحوزه ای آب در دستور کار باشد، آثار مخرب تری نیز مشاهده خواهد شد.

دبیر شورای گفتگوی استان افزود: بخشی از دلیل کم‌آبی و بی‌آبی در سطح کشور  قطعا خشکسالی است که از عهده ما خارج است اما بخش دیگری از آن به دلیل توسعه غلط است که بر اساس آمایش سرزمینی و جغرافیایی رخ نداده است، از این توسعه غلط می‌توان به جانمایی غلط صنایع آب‌بر و افزایش کشاورزی محصولاتی که آب زیادی نیاز دارند اشاره نمود.

او ادامه داد: توسعه بدون توجه به آمایش سرزمینی و بارگذاری سنگین در حوزه‌های توسعه شهری در مناطق جغرافیایی که امکان توسعه وجود ندارد و اینکه باید صدها کیلومتر آب انتقال پیدا کند تا بتوان شرب آن مناطق را تامین کرد نتیجه عدم یک برنامه جامع و توسعه ناهمگون در این زمینه است.

احمدی گفت: از طرفی با توسعه صنعت در فلات مرکزی حجم سنگینی از بارگذاری آبی بر رودخانه‌ها وارد شده است و رودخانه‌هایی که باید سبب امرار معاش مردم، کشاورزان و باغداران باشند حجم زیادی از آب آن ها به صنایع اختصاص یافته است.

وی یکی دیگر از راهکارهای مدیریت آب ، برنامه‌ریزی صحیح و تصفیه فاضلاب‌ها و پساب و رساندن به آستانه استاندارد دانست و افزود: این می‌تواند برای کشاورزی، صنعت، آبزی‌پروری و گردشگری مورد استفاده قرار گیرد اما متاسفانه کل کشور و منجملهدر استان چهارمحال و بختیاری عزم لازم برای کنترل و استفاده از پساب بعنوان منبعی پایدار برای برخی نیازهای غیر شرب وجود ندارد و در این خصوص غفلت صورت گرفته است.

رئیس اتاق بازرگانی استان ادامه داد: بلافاصله پس از وقوع سیلاب و خارج شدن آب چشمه کوهرنگ به دلیل کدورت بالا از مدار مصرف، اتصال و راه‌اندازی خطوط آب شرب از طریق چاه‌ها، و نیز 3 خط پدافندی از شهرستان بن و سامان صورت گرفت اما در این میان دو حلقه مفقوده ، عدم تصفیه خانه مناسب و نیز نبود تانک های ذخیره آب سالم مشاهده شد که باید برای مواقع بحرانی لحاظ می گردید .

احمدیافزود : تامین آب در استان چهارمحال و بختیاری و مدیریت صحیح منابع آبی و نیز آمادگی برای مواقع خاص و بحران هایی مانند سیل و بارندگی های شدید اخیر باید در دستور کار متولیان اصلی از شرکت آب تا مدیریت بحران استان قرار گیرد تا دیگر شاهد این معضل بزرگ و قطعی آب ، آن هم در سرچشمه رودهای بزرگ کشور نباشیم.  

Prev Next
برای ارسال نظر وارد سایت شوید