بررسی مشکلات فرش استان چهارمحال و بختیاری در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی

آیت اله احمدی رییس اتاق در هفتاد و هشتمین نشست و هشتمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان چهار محال و بختیاری در سال جاری گفت: با هدف مرتفع نمودن مشکلات تولید کنندگان و صادرکنندگان حوزه فرش که در جلسات کارشناسی بررسی شد و نیز ارایه راهکارهای مربوطه توسط بافندگان و تولیدکنندگان باید تلاش های لازم و مستمر صورت گیرد.

احمدی ادامه داد ؛ بررسی نحوه احیای بازار صادراتی فرش استان ، تجمیع سیاست های صادراتی در صادرات فرش و پیگیری نحوه ثبت نشان ملی فرش استان و هماهنگی در ساماندهی و شناسنامه فرش های تولیدی استان به کشورهای هدف را باید بررسی و آسیب شناسی کرد.

دبیر شورای گفتگوی استان ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی عدم لحاظ نمودن فرش به عنوان صنایع دستی است که مانند گلیم به عنوان صنایع دستی استان لحاظ نشده است و از طرفی گلیم به خاطر بافت سریع تر ، ارزان تر و مصالح در دسترس مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است.

رئیس اتاق بازرگانی استان افزود: به دلیل عدم وجود تیم پژوهشی و عدم استفاده از دانش علمی علیرغم وجود رشته صنایع دستی و فرش در دانشگاه هنر فارسان از ظرفیت این نیروهای علمی به درستی استفاده نشده است.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: 100 هزار بافنده فرش در استان چهارمحال و بختیاری مشغول به فعالیت هستند که شناسنامه دار کردن فرش از دستورات مهم و محورهای اساسی این اداره است. طرح ، رنگ و استحکام در فرش های استان بسیار خوب است و قیمت آن نیز مناسب است.

جیلان ادامه داد: فرش استان چهارمحال و بختیاری قابلیت دارد با برند وایپو صادر شود و تعدادی از فرش های استان به صورت پستی صادر می‌شود که آمار دقیقی از آنها در دست نیست.

وی افزود: فرش یلمه بروجن و فرش بختیاری ثبت ملی هستند و دنبال ثبت جهانی فرش یلمه هستیم؛ همچنین ثبت ملی فرش فرادنبه در دستور کار قرار دارد.

رئیس اداره فرش گفت: مرکز ملی فرش ایران با سامانه ایران گره تفاهمی منعقد نموده و افرادی که شناسنامه برای فرش خود نیاز دارند می توانند به این سامانه مراجعه کنند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه گفت: ۱۰۶ تعاونی فرش و گلیم در استان تاسیس شده که ۵۰ هزار نیرو در آن مشغول به کارند و کمک‌های بلاعوض ناچیزی هم هر ساله به این تعاونی‌ها ارایه می گردد. همچنین تسهیلاتی با بهره ۸ تا ۱۸ درصد به این تعاونی‌ها پرداخت می‌شود که از این تعداد تعاونی، 14 عدد در شهرکرد، 12 عدد در بروجن،16 عدد در فارسان، 48 عدد در لردگان، 14 عدد در اردل و کوهرنگ می باشند.

فاضلی همچنین از مشکلات بیمه قلی بافان و تمدید و خدمات آن مطالبی را بیان نمود.

رئیس اتحادیه فرش استان نیز در ادامه گفت؛ فرش یلمه بروجن در حال انقراض است. معضل ما در استان تهیه نقشه است که متاسفانه یک طرح به صورت کپی در همه مناطق استفاده می‌شود که همه با یک نقش و یک اندازه هستند و به گونه‌ای بازار از این نوع فرش ها اشباع شده است.

ملکپور از کمبود امکانات و دشواری تامین مصالح و مواد برای تولید کنندگان انتقاد کرد و گفت: افزایش بی رویه قیمت مواد اولیه نظیر پشم، مواد اولیه رنگرزی مانن روناس و زاج و... از مهمتیرین عوامل کاهش تولید و عدم رغبت بافندگان به تولیدات خانگی دانست.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هم در ادامه مباحث گفت: به دلیل بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی بیمه های قالیبافی در حال ابطال شدن هستند.

جوادی ادامه داد: ۱۰۶ درصد اعتبارات روستایی عشایری در فرش انعقاد قرارداد داشته‌اند که ۹۴ درصد به صورت کامل پرداخت شده و مابقی نیز در انتظار محل پرداخت هستند.

وی افزود: تنها مدرک قابل استناد و ترجمه بر اساس استانداردهای جهانی، مدارک فنی حرفه ای است که برای ایزو ۲۰۰۸ برنامه‌ریزی شده است که متقاضیان زیادی نیز دارد و بهتر است برای آموزش، فرهنگ سازی انجام شود و به دنبال افزایش آموزش های فرش باشیم و از استاندارد نویسی فرش استقبال کنیم.

در پایان این موضوع، رئیس دانشکده هنر فارسان نیز با اشاره به هماهنگی با بازارهای دنیا گفت: ارتباط مناسبی بین فارغ التحصیلان رشته های تخصصی فرش و بافندگان و تولید کنندگان باید برقرار شود و فرهنگ بهره مندی از علم و دانش باید در تولید فرش نهادینه گردد تا شاهد پیشرفت این صنعت در استان و تغییر روش های سنتی به مدرن باشیم.

وی گفت: بسیاری از تولید کنندگان هنوز اعتقاد و اعتمادی به فاترغ التحصیلان تجربی رشته فرش ندارند و از دانش آنان بی بهره می مانند که باید فضایی فراهم شود تا عمل و تجربه در کنار یکدیگر قرار گرفته و از روشهای نوین برای افزایش تولید بهره برد.

در ابتدای این مبحث مدیر کل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان عنوان کرد؛ اولین کالای ارز آور کشور که می تواند صادرات مناسبی داشته باشد بعد از تحریم نفت، فرش است. در زمان های گذشته میزان عمده ای از صادرات فرش کشور به آمریکا توسط استان چهارمحال و بختیاری انجام می شد اما در حال حاضر با توجه به شرایط تحریم و برخی مسایل اقتصادی این مهم رخ نمی دهد.

وی همچنین بی ثباتی قیمتها، عدم حمایت های ویژه در حوزه صادرات فرش و مشکلات پیمان سپاری ارزی را از مهم ترین عوامل کاهش تولید و صادرات دانست.

در ادامه مدیر کل گمرک استان گفت؛ ۴۷۰ میلیون دلار صادرات فرش ما در سال ۹۶ به ۷۰ میلیون دلار کاهش پیدا کرده است و این در حالی است که صادرات حاصل از فرش بعد از نفت به عنوان یکی از برترین محصولات کشور بوده است. الله دادی: ادامه داد تولید کنندگان سنتی ، عرصه‌های علمی و دانشگاهی را هنوز نپذیرفته اند لذا باید راهکاری جهت افزایش تولید کنندگان سنتی و دانشگاهی شکل گیرد.

وی افزود: هیچ مشکلی برای صادرات ازگمرک استان نداریم، گرچه صادر کننده و مراجعه کننده فرش نیز تاکنون برای صادرات فرش از استان نداشته‌ایم و در صورت لزوم کارشناسان اگاه به مسائل فرش را آموزش داده و یا از سایر استانها دعوت می نماییم، تا کارشناسی فرشهای صادراتی را انجام دهند.

در ادامه مدیر مرکز آموزش بازرگانی موسسه مطالعاتی وزارت صمت گفت؛ بخشی از مشکلات ما قوانین و مقررات دولتی است، مانند پیمان‌سپاری های ارزی و همچنین عدم حمایت های دولتی و مشوق های دولتی و موضوع بازگشت صادرکنندگان به چرخه اقتصاد که با صراف دلار در ارتباط اند.

زیلابی افزود: از طرفی بودجه محدود آموزشی، عدم ثبات قیمت در بازار،جابجایی طرح و نقشه ها که از استانی به استان دیگر می رود، ناهماهنگی تولیدات با بازار که برخی دنبال اصالت اند و برخی به دنبال سلیقه ، از دیگر مشکلات این حوزه بشمار می روند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در ادامه جلسه گفت؛ دغدغه همه صادرات فرش است منتهی باید آسیب شناسی مربوط به کاهش صادرات شکل گیرد و پیشنهاد می شود اتاق بازرگانی پرسشنامه‌ای را تهیه و راهکارها و مشکلات را احصا نماید تا بصورت دسته بندی شده بتوان موارد مطروحه را حل و فصل نمود.

وی افزود: یکی از موارد کاهش تولید فرش و استقبال از خرید فرش استان عدم خلاقیت در تولیدات این فرش ها بوده و همچنین محدود بودن به کشورهای هدف و عدم شناسایی دیگر کشورها از دیگر موارد رکود بازار فرش استان است.

در این نشست تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی چهارمحال و بختیاری و فعالان بخش خصوصی استان دغدغه‌ها، دیدگاه‌ها، نظرها و پیشنهادهای خود را در حوزه فرش ارائه کردند.

Prev Next
برای ارسال نظر وارد سایت شوید